Yayınlanma:06 Nisan 2024 15:25 Güncelleme:01 Mayıs 2024 20:21


Denizli’nin sevilen akademisyenlerinden Prof. Dr. Önder Göçgün, Dün İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.

15 Mayıs 1945 yılında Denizli’de dünyaya gelen Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı yapan Prof. Dr. Önder Göçgün’ün bir süreden beri rahatsız olduğu ve tedavi gördüğü bildirildi.

Prof. Dr. Göçgün’ün bugün (Cumartesi) ikindi namazının ardından İstanbul’da defnedileceği bildirildi.

PAÜ Burada olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

PROF. DR ÖNDER GÖÇGÜN KİMDİR?

Edebiyat araştırmacısı. 15 Mayıs 1945, Denizli doğumlu. Selçuk İlkokulu (1955), Denizli Lisesi (1963), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Malatya Turan Emeksiz Lisesi (1968-69), Diyarbakır Eğitim Enstitüsünde (1969-73) edebiyat öğretmenliği yaptı.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesine asistan olarak girdi (1973). Daha sonra geçtiği Selçuk Üniversitesinde doçentliğe yükseldi (1982). Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Başkanı olarak görev yaptı. 1993 yılından itibaren Pamukkale Üniversitesi Rektör yardımcılığı ve Eğitim Fakültesi TDE Bölümü başkanlığı görevlerini yürüttü.  

Makaleleri; Türk Kültürü, Türk Dili, Bilge, Erdem vd. dergilerde yer aldı. Şiirlerinin bir bölümü bestelendi. Çeşitli kongrelere sunduğu tebliğlerden dolayı sertifika ve plaketler aldı. Selçuklu Araştırmaları Merkezi, Türk Halk Edebiyatı Folklor Araştırmaları Merkezi üyeliklerinde bulundu. Edebiyat tarihi araştırmalarıyla tanındı.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz