paü yürüme eylemi

Yayınlanma:03 Nisan 2024 21:02 Güncelleme:01 Mayıs 2024 20:21

PAÜ Hastaneleri işçileri üç haftadır hastane önünde, yemekhanede basın açıklamaları yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Yönetimin sessizliği nedeniyle işçiler bu kez hastane çevresinde yürüyüş eyleminde bulundu.

PAÜ Hastaneleri’nde çalışan 1023 işçi yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için hastane önünde bir araya geldi. Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası Denizli İl Temsilcisi Zeki Kılıç, üç ay boyunca hastane işçilerinin yaşadığı mağduriyetleri, sendika yönetimi ve sendika temsilcileri olarak defalarca dile getirmelerine rağmen hastane yönetiminden hala bir karşılık bulamadıklarını söyledi. Yaklaşık 3 haftadır sağlık emekçilerinin yönetime seslerini duyurmak için mücadele verdiklerini belirten Kılıç, yönetimin emekçileri görmezden geldiğini kaydetti.

Sorumluluk alan yok

Sağlık-İş Sendikası İl Temsilcisi Zeki Kılıç, “Aynı kurumda aynı kadroda çalıştığımız arkadaşlarımızla aynı şekilde haftalık 40 saat çalışma, eşit ücret ve aynı zamanda saygı değer kadın çalışanlarımızın doğum sonrası gece çalışmamasının 12 ay değil! 24 ay olmasını istiyoruz! Bu taleplerimizin yerine getirilmesi için aylardır mücadele veriyoruz. Çünkü rektörlük çalışanlarımız haftalık 40 saat çalışıp 40 bin tl maaş alırken hastane çalışanlarımız 45 saat çalışıp 30 bin tl maaş almaktadır. Söz konusu ayrımcı uygulama, kurum çalışanlarının moral ve motivasyonlarını iyice düşürmüştür. Mağduriyetimizi üniversite ve hastane yönetiminin her yöneticisine dile getirmemize rağmen hiç kimse sorumluluğu üstlenmemekte ve sorumluluğu birbirlerine atmaktadırlar. Devletimize ait bu makamlarda oturan kişiler bu sorunları çözmek için varsa eğer neden hala sorunlarımıza çözüm bulunmuyor?” dedi.

Anlaşmaya varmadığımız sürece hareketimiz devam edecek

Önceliklerinin iyi niyet ve hoşgörü çerçevesinde anlaşmaya varmak olduğunu belirten Zeki Kılıç, “Anlaşmaya varmadığımız sürece hareketimiz devam edecektir. Altını çizerek söylemek isterim ki ülkemizin de taraf olup imza atmış olduğu uluslararası çalışma örgütü sözleşmelerine, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’ne ve Avrupa Sosyal Şartı’na dayanarak üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan çekinmeyeceğimizi bildirmek isterim. Şayet hastalar mağduriyet yaşarlarsa bilinmesi gerekir ki bunun sorumlusu biz değil, bizim hakkımızı vermeyenlerdir. Taleplerin karşılanmaması durumunda bayram geçtikten hemen sonra sesimizi daha iyi duyurabilmek adına şube başkanlarımızla birlikte hareketlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz