Rektör cemaatlerin kayıt altına alınmasını istedi

Yayınlanma:13 Temmuz 2023 21:25 Güncelleme:13 Ağustos 2023 13:03

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, devletin cemaatleri kayıt altına alması gerektiğini belirterek, “Bizdeki cemaatlerde problem kimin ne yaptığını bilmiyoruz” dedi.

Pamukkale Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde düzenlenen ‘15 Temmuz Türkiye Yüzyılı Kahramanları’ adlı etkinlik Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından panelistler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik Uzmanı Gazi Dr. Abdullah Ağar, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Erdoğan konuşmalarını gerçekleştirdi.

Panelde konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Avrupa’da da cemaatlerin olduğunu ve devletin hepsini bildiğini belirterek, “Devletin cemaatleri kayıt altına alması gerekiyor. Devlet cemaatleri legazite edip, kim ahmetçi kim mehmetçi (Cemaat isimlerini saymayayım, yanlış anlaşılmasın) hepsini bilecek. Bu cemaatler, cemiyetler Avrupa’da da var. Yurtdışına gidenler bilir metodist, baptist, üniteryen vs. Ama devlet hepsini biliyor. Bizdeki problem kimin ne yaptığını biz bilmiyoruz. Bilmediğimiz için bir tanesini öldürüyoruz ya da öldürmeye teşebbüs ediyoruz, bir başkası çıkıyor” dedi.    

Gelecekte daha karmaşık bir darbeyle karşı karşıya kalabiliriz

Tehdidin dışardan değil içerden geldiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik Uzmanı Gazi Dr. Abdullah Ağar, “PKK-YPG, FETÖ, DAEŞ neşteri içerden vurdu. Ve bünyeden bir irin aktı. Ama başka bir mesele var. Bünye irin biriktiriyor ve bünyenin içerisinde hala irin var. Bünyenin biriktirdiği irin nereden kaynaklanıyor ve diğer irinler neler? Bunları görmeyi başaramazsak FETÖ’nün üretmiş olduğu darbe girişiminin bir benzeri, daha karmaşığı ile gelecekte karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

Devlet gücünü öncelikli olarak onlara sunmayacak

Dr. Ağar, “Devlet kendi vatandaşını, kaynağını, gücünü öncelikli olarak onlara sunmayacak. Rasyonel bir gerçeklik var, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinde yaşıyoruz. Bunun gereği olarak inanmak isteyen insanlar inanabilirler. Ama gücü, silahı, iktidarı, menfaati paylaşmaya başladığınız anda ejderhayı kendi ellerinizle büyütürsünüz” dedi.

İnançta temel karine bilgi ve bilimdir

FETÖ’nün inanç istismarı ile beraber devletin içerisinde yuvalandığını belirten Abdullah Ağar, “Bizi oralardan vurdu. Sadece üniformamızı ve silahımızı çalmadı, evladımızı ve inancımızı çaldı bizden. Evladımıza, inancımıza, silahımıza üniformamıza ve aklımıza sahip çıkamadık. Saygıdeğer devlet büyükleri, hatayı biz yaptık. Bu milletin inançta samimiyetine çok inanıyorum. Ama inançta samimiyet yeterli karine değil. İnançta temel karine bilgi ve bilimdir. Bunu başaramıyorsanız inancınız üzerinden sizin, sizin üzerinizden de gücünüzün kullanılmasına engel olamıyorsunuz. Yani her türlü istismar ediliyorsunuz” diye konuştu.

Göç ve güç istilasıyla karşı karşıyayız

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Erdoğan ise konuşmasında  “Camiye, kışlaya, adliyeye asla siyaseti sokmamalıyız. Sosyolojik manada bu bir soylu uzlaşmadır, toplumsal konsensüstür. Benzer hadiselerin gerçekleşmemesi için bir kez daha birey-devlet ilişkilerinin, devlet–sivil toplum ilişkilerinin, bireyin eğitim kurumuyla olan ilişkisinin, bireyin aile ile olan ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesi, tüm eleştirilerle yaralarımızı kendimizi övmeden, bilimsel bir bakış açısıyla, özeleştiri yaparak, rasyonel bir şekilde ele almamız gerekiyor. Bunu yapmalıyız çünkü coğrafyamız hem kaderimiz hem tarihimizdir. Göç ve güç istilasıyla karşı karşıyayız. Bu coğrafyada biz hiçbir şekilde etnik, mezhebi, ideolojik herhangi bir asabiyeyi milli birlik şuurunun önüne koymadan bütün bu yaklaşımları bertaraf ederek, bunların yansımalarını islam coğrafyasında zaten görüyoruz bunlardan ders almamız gerekiyor. O halde Türkiye bu coğrafyada hem kendisi için hem de islam devletleri için güçlü olmak zorundadır” dedi.

Panelin sonunda panelistlere ve panelin moderatörlüğünü üstlenen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ensar Yeşilyurt’a teşekkür belgesi ve çiçek takdimlerini sırası ile Vali Yardımcısı Mehmet Okur, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan tarafından yapıldı. Panelistlere hediye takdimlerini ise; Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık, Yargıtay Onursal Başsavcısı Hasan Erbil tarafından yapıldı.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz