Yayınlanma:03 Mart 2023 13:27 Güncelleme:22 Mart 2023 10:56

Üniversite İdari Personel Sendikası (ÜNİPERSEN) Pamukkale Üniversitesi Temsilcisi Erhan Aran, 1. derece deprem bölgesinde bulunan illerden biri olan Denizli’nin riskli durumuna dikkat çekerek “Bir an önce, her türlü teknik kadro ve araç olanağı elinde bulunan PAÜ yönetimi, Pamukkale Üniversitesine ait binalarda deprem risk çalışmalarının yapılarak raporlarının çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Üniversite İdari Personel Sendikası (ÜNİPERSEN) Pamukkale Üniversitesi Temsilcisi Erhan Aran, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Ülkemizin büyük bir bölümü dünyanın sismik olarak en aktif deprem kuşaklarından olan Alp-Himalaya Deprem Kuşağında yer almaktadır. Bu yüzde deprem kuşağında yer alan diğer birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yüzyıllar boyunca yıkıcı birçok deprem meydana gelmiştir.

Son olarak 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve on ilimizi etkileyen depremler silsilesinde pek çok bina yıkılmış ve ne yazık ki binlerce vatandaşımız enkazlar altında can vermiştir.

WhatsApp Image 2023 03 02 at 14.50.58
ERHAN ARAN/ÜNİPERSEN TEMSİLCİSİ

Son günlerde olası depremlere dikkat çeken bilim insanlarının öngörüleri dikkate alındığında kampüsümüzdeki binaların da ivedi bir şekilde güncel yönetmeliklere göre deprem güvenliğinin ve risk faktörlerinin belirlenmesi, gerekli önlemlerin alınması depremde can ve mal kaybının önüne geçmek açısından oldukça önem arz etmektedir.

Asla unutulmaması gerekir ki, bilim insanlarının da söylediği gibi “deprem değil bina öldürür.”

PAÜ yönetiminin akademik alanda elinde olanaklarının olduğu dikkate alındığında, hastane de dâhil tüm binalarımızın deprem risk raporunun çıkartılması, gerekli önlemlerin alınması ve verilerin ve çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması hususunda gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

WHATSPP 1170X200
6.5kTakipçi

1 Yorum

  1. Önlem mi! Rektörden talep etmek hem de! Valla rektörümüz kızar. Üniversitede araştırma, inceleme, bilim yapıldığı Türkiye’nin neresinde görülmüş 🙂 Hocanın vakti yok böyle şeylere. Talimat gelirse başka tabi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz