Yayınlanma:26 Şubat 2023 20:24 Güncelleme:15 Mart 2023 21:48

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Kudret Aykırı, Kızılay’ın neden holdingleştiğini sorarak, değerlendirmede bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki ‘yetersizliğiyle’ eleştirilerin hedefinde olan Kızılay’ın, depremin üçüncü gününde Ahbap Derneği’ne 46 milyon lira karşılığında çadır sattığı ortaya çıktı. Açıklama yapan Ahbap ve Kızılay’dan da habere ilişkin doğrulama geldi.

Konuya ilişkin Pamukkale Üniversitesi Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Kudret Aykırı, twitterdan şu soruyu yöneltti; Bir STK neden holdingleşir?

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Öğretim Elemanı Arş. Gör. Dr. Kudret Aykırı attığı twitte şunları dile getirdi.

-Kızılay 2019’da holding oldu. İsmi de Türk Kızılay Yatırım’dır. Şirket isimleri görseldedir. ÇADIR FABRİKALARI, maden suyu fabrikaları, hastaneler vb. 6 binin üzerinde gayrimenkul ve o yılın geliri ile yaklaşık 5 milyar TL bu şirketlere devredildi.

-Bir STK neden holdingleşir?

Ekonomik: Özelleştirme / neoliberalizm ve yandaş kapitalizmi

Sosyolojik: Kayırmacılık

Politik: Otoriterleşme, devletin şirketleşmesi ve kamu kaynaklarının şahsi çıkarlar için yönetenlerde toplanması / neopatrimonyalizm

Pedagojik: Pasif vatandaş yetiştirme

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz