Uzaktan eğitimle ilgili eski AKP’li bakandan Erdoğan’a açık mektup

Yayınlanma:24 Şubat 2023 14:31 Güncelleme:14 Mart 2023 19:54

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Twitter hesabından ‘Sayın Cumhurbaşkanımıza açık mektup’ başlığıyla bir açıklama paylaştı. Çelik, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi kararından geri dönülmesini istedi.

Hüseyin Çelik, açıklamasında şu satırlara yer verdi:
“Deprem felaketinden dolayı ülke çapında bütün üniversitelerimizin uzaktan eğitime geçirilmiş olması vahim bir hata olmuştur. Bu millet, Birinci Dünya Savaşı’nda dokuz cephede savaşırken bile tek üniversitesi olan İstanbul Darülfunûnu’nu kapatmamıştır.

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN YARALAR AÇACAK

Eski bir Milli Eğitim Bakanı, 40 yıllık bir öğretim üyesi ve dünyadaki en iyi üniversiteleri yakından bilen birisi olarak söylüyorum ki, bu uygulama, telafisi mümkün olmayan yaralar açacaktır.

YAZIKTIR, GÜNAHTIR

Zaten pandemiden dolayı doğru dürüst üniversite yüzü görmeyen öğrencilerimiz, bir şekilde okullarını bitirecekler ama karşımıza diplomalı ancak mesleki bilgi ve beceriden yoksun mezunlar olarak çıkacaklardır. Yazıktır, günahtır!

Ülkemizde örgün eğitime devam eden üniversite öğrenci sayısı yaklaşık 4 milyondur. KYK’nın yurt kapasitesi ise sadece 850 bin kişiliktir. Yani üniversite öğrencilerimizin sadece yüzde 25’i KYK yurtlarında barınmaktadır. Hal böyleyken bütün üniversitelerimiz hangi mantıkla uzaktan eğitime geçirilir?

Daha önce de belirtmiştim. Yurtlardaki iki kişilik odalar 4’e, 4 kişilik odalar 8’e çıkarılarak ve gerekirse ranza sistemine geçilerek yurtların yarı kapasitesi boşa çıkarılıp depremzedelere tahsis edilebilir. Madem ki milli bir felaketle karşı karşıyayız, herkes gibi üniversite öğrencilerimiz de paylarına düşen fedakarlıktan eminim ki kaçınmayacaklardır.

YÖK, YÜKSEKÖĞRETİMİMİZE ZARAR VERMEKTEDİR

Sayın Cumhurbaşkanım; 12 Eylül darbesini yapan militarist zihniyetin tüm üniversiteleri kışla nizamına sokmak için kurduğu YÖK, bugünkü kafa ve işleyişiyle kesinlikle yükseköğretimimize zarar vermektedir.

Onlarca rektörle konuştum, YÖK başkanının kendilerini, aykırı bir görüş serdetmemeleri ve kesinlikle örgün eğitim yapmamaları hususunda aleni olarak tehdit ettiğini ifade ettiler.

Kısa vadede YÖK’ün Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilişkili bir kurum haline getirilmesi, orta vadede ise bu kurumun demokratik ve gelişmiş dünya ülkelerindeki benzeri kurumlar haline getirilmesi elzemdir. YÖK başkanı, bunca işleriniz arasında Cumhurbaşkanlığı makamıyla bir ayda kaç kere görüşme şansı bulabilir ki?

Depremden etkilenen illerimizdeki üniversite öğrencilerine ve bölgeden olup da diğer 70 ilimizde okuyan öğrencilerimize elbette kolaylıklar sağlanmalıdır. Ancak mevcut uygulama, öğrencilerimize değil, YÖK’e kolaylık sağladığı için zatıalinize teklif edilmiştir. Lütfedip konuyu YÖK Başkanı’na değil de yağcılık ve tabasbus yapmadığından emin olduğunuz rektörlere sorun. Eminim ki, size arz ettiklerim dışında bir şey söylemeyeceklerdir.

ALINAN KARARDAN DÖNÜLMELİ

Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi ile ilgili alınan karardan dönülmesi gerektiğini zatıalinize ve kamuoyuna saygı ile arz ederim.

Bilir ve takdir edersiniz ki, yanlıştan dönmek erdemdir.”

6.1kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz