Yayınlanma:30 Ocak 2023 22:22 Güncelleme:07 Şubat 2023 20:17

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Karahayıt Fizik Tedavi Hastanesi, Tıp Fakültesi Merkezi Derslik Binası, Eğitim Fakültesi Resim-İş Atölye Binası, Anaokulu Binası, Şemseddin Terzioğlu Deprem Laboratuvarı ve Diş Hekimliği Fakültesi Ek Binası’nın resmi açılışları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Denizli ziyareti kapsamında toplu açılışlar gerçekleştirdi. Pamukkale Üniversitesi’nin 6 kamu yatırımı da resmi olarak açıldı.

İŞTE O YATIRIMLAR

PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi Hastanesi

Toplam 4 hizmet binası ve otopark bloğundan oluşan PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi Hastanesi’ne ait hizmet binaları toplam kapalı alanı 19 bin 58 metrekare olup, kapalı otopark alanı 100 metrekare otopark alanı toplamda 4 bin 268 metrekare kapalı alana sahip. Bina içerisinde yer alana mekanlar; yönetim birimleri, GETAT (Akupunktur, ozon, mezoterapi, proloterapi, kupa-hacamat, kozmetoloji tedavi üniteleri), 200 kişilik konferans salonu, personel, hasta ve hasta yakınlarına hizmet verecek yemekhane ve kafeterya, başhekimlik, hastane işletmesi yönetim birimleri, öğretim üyesi odaları, mescit, teknik alanlardan oluşan idari blok toplamda 3 bin 818 metrekare alanda 3 kat olarak yer alıyor. Toplam yapı alanı 4 bin 820 metrekare olan 3 kattan oluşan poliklinik hizmetleri yanında ayaktan tedavi göreceklerin de kullanabileceği tedavi mekanlarını içeren poliklinik bloğunda ise üç adet poliklinik, kemik dansitometri, MR odası, bilgisayarlı tomografi, kan Alma, giyinme- soyunma, tuvalet ve duş birimleri, doktor odaları, fizyoterapist odaları, bekleme alanları, teknik bölümler, eczane, elektroterapi ünitesi vb. tedavi birimleri, egzersiz salonu, robotik rehabilitasyon ünitesi (2 adet), ortopedik rehabilitasyon ünitesi, hidroterapi ünitesi, denge rehabilitasyon ünitesi, norölojik rehabilitasyon ünitesi, pediatrik rehabilitasyon ünitesi, iş uğraş odaları yer alıyor. Poliklinik bloğunda ayrıca 2’inci derece acil birimi yer almaktadır. Eski Türk hamam kültüründen esinlenilmiş kubbeli formlar kullanılan tek katlı olup tamamı toprak altında olacak şekilde planlanmış, toplam kapalı alan 1900 metrekare olan havuz bloğu binasında; 1 adet genel havuz (175 m2), bay ve bayan olmak 4 adet engelli (liftli) tedavi havuzları (60 m2), 1 adet genel kaplıca havuzu (95 m2), bay bayan özel kaplıca havuzları bay ve bayan olmak üzere 6 adet özel havuz (40 m2), açık termal havuz (215 m2) yer almaktadır. Dört kattan oluşan toplam yapı alanı 8 bin 520 metrekare olan klinik bloğu binasında da; hasta yatak odaları (82 adet), engelli hasta yatak odaları (6 adet), havuzlu tedavi odaları (8 adet), yataklı hasta tedavi ek mekanları, iş uğraş alanları, sosyal alanlar, sığınak, yemek hazırlık, mekanik merkezler, çamaşırhane yer almaktadır.

Tıp Fakültesi Merkezi Derslik Binası

PAÜ Tıp Fakültesi Merkezi Derslik Binasında 320 metrekarelik 216 kişilik 3 adet amfi, 278 metrekarelik 2 adet sınıf, 54 adet PDÖ odası, 139 metrekarelik 2 adet Mesleksel Beceri laboratuvarı, 70 metrekarelik 2 adet derslik, 80 metrekarelik 2 adet derslik, 100 metrekarelik 1 adet derslik, 750 metrekarelik 1 adet kütüphane bulunuyor.

Eğitim Fakültesi Resim-İş Atölye Binası ve Anaokulu Binası

PAÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Atölye Binası 5 katlı olup, 15 adet özel derslik, 3 adet derslik, sergi odası, 16 akademik personel ofisi, 1 adet idari ofis, 3 adet konferans salonu, 1 adet toplantı salonu, 1 adet ders laboratuvarı ile toplamda 5 bin 108 metrekare alana sahip. Anaokulu binası ise toplamda 2 bin 365 metrekarelik alanda 8 adet sınıf, 1 adet yemekhane, kış bahçesi, mutfak, müdür yardımcısı odası, öğretmenler odası, kayıt odası, 2 adet personel odası, çok amaçlı gösteri alanı, çok amaçlı salon, veli görüşme odası, atölye, müdür odası rehberlik odası, uygulama araştırma merkezi odasından oluşmakta.

Diş Hekimliği Fakültesi Ek Hizmet Binası

Yatay mimarinin kullanıldığı toplamda 3 bin 562 metrekare alanda açılan ek hizmet binasında ise Diş Hekimliği Fakültesi’nin Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı, Endodonti Ana Bilim Dalı, Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı, Periodontoloji Ana Bilim Dalı, Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı olmak üzere toplamda ilave olarak yıllık  21.942  hastaya daha hizmet verilecek. Mevcut ünitelere, 42 ünite ilave edilerek, aynı anda 42 hastaya daha hizmet verilecek.

Şemseddin Terzioğlu Deprem Laboratuvarı

Toplam 3 bin 476 metrekare kapalı alanda bir laboratuvar, bir çalışma ofisi ve bir kütüphaneden oluşacak tek katlı “Şemseddin Terzioğlu Deprem Bilimi ve Mühendisliği Laboratuvarı” içinde ayrıca Japonya’nın Ruyukyus Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi ve PAÜ Fahri Profesörü Prof. Dr. Ömer Aydan tarafından bağışlanan deprem sarsma cihazı da yer alıyor.

6.5kTakipçi

1 Yorum

  1. Nasıl yani. Önceki rektörün eseri bunlar. Rektör değiştiğinden beri bir tek çivi bile çalkılmadan bekleyen binalar bunlar. Anlaşılan birileri bir yerlere selam çakmış. Şehremini bilmiyor mu bunları kimin yaptığını. Canan kaftancıoğlu çok haklıymış. İzlemeye devam bakalım daha neler göreceğiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz