diyabet

Yayınlanma:17 Kasım 2022 21:02 Güncelleme:25 Kasım 2022 17:24

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde diyabet hastalığına dikkat çekmek ve diyabet hakkında farkındalığı artırmak amacıyla stant kuruldu, broşürler dağıtıldı ve kan şekeri ölçümleri yapıldı. Çocuk hastalar ise eğlenceye doydu.

Diyabet tüm yaş gruplarını etkileyen toplumsal bir sağlık problemidir. Diyabetli bireyler, hastalıkla yaşamak ve olası komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli tedavi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Fakat birçok diyabet hastası uygun zamanda uygun tedavi ve bakıma ulaşamamaktadır. Bazı bireyler ise diyabet olduğunun farkında olamamaktadır. 2022 Dünya Diyabet Günü için iki ayrı tema belirlenmiş durumdadır. Dünya Sağlık Örgütü temayı “Diyabet Tedavisi ve Bakımına Erişim” olarak ilan etmişken, bu alanın en önemli paydaşlarından olan Uluslararası Diyabet Federasyonu “Yarınları Korumak İçin Eğitim” temasını duyurmuştur.

Diyabet hastalığına dikkat çekmek ve diyabet hakkında farkındalığı artırmak amacıyla Pamukkale Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında diyabet standı kurdu. Hastalara diyabet ile ilgili bilgi verdi.  Kan şekeri ölçümleri yaptı. PAÜ Hastanesi olarak broşür dağıtıldı.

Günün önemi hakkında Çocuk Endokrinoloji BD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selda Ayça Altıncık yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi: “Frederick Banting’in insulini keşfetmesinin üzerinden 100 yıl geçti. Bizler de tip 1 diyabet tedavisinde 100 yılı geride bıraktık. Tip 1 diyabette kalıcı tedavilerin çok uzak olmadığını biliyoruz. Hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Kliniği olarak, diyabet hemşiremiz, diyetisyenimiz ve doktorlarımızdan oluşan  ekip ile tüm diyabetli çocuk ve ailelerimizin yanındayız. Tip 1 diyabet, çocukluk çağında tanı alan bir hastalık olup, çok su içme, çok idrara çıkma, kilo kaybı ve ağız kuruluğu gibi şikayetler taşıyan  çocukların bir uzman tarafından değerlendirilmesi, erken tanı için önem taşımaktadır.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz