PAÜ’de termal turizm ve lezzet festivali

Yayınlanma:23 Mayıs 2022 22:00 Güncelleme:29 Mayıs 2022 18:25

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde ‘20-21 Mayıs Sürdürülebilir Termal Turizm Kongresi’ etkinliği gerçekleştirildi. Ayrıca etkinlik kapsamında düzenlenen “Denizli Lezzet Festivali” büyük ilgi gördü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinliğin açılış konuşmalarını sırası ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, PAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Bertan, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar gerçekleştirdi.

Beş oturumdan oluşan kongrede; Sağlık Turizminin Dünü, Bugünü ve Geleceği, Termal Turizmin Dünü, Bugünü ve Geleceği, Turizm ve Sürdürülebilirlik, Sağlık Turizmi ve Medikal Uygulamalar, Termal Sağlık ve Sağlık Turizmi Teknoloji Kullanımı ve Çevrimiçi Göstergeler, Termal Turizm Kaynakları, Spa ve Beslenme Termal Tesisler, Kaynaklar ve Turizm Potansiyeli başlıklı konular ele alındı.

 “Denizli Lezzet Festivali”

Kongre kapsamında ayrıca ‘Denizli Lezzet Festivali’ gerçekleştirildi. Pamukkale Üniversitesi Gölbahçe Alanı’nda oluşturulan stantlarda Denizli’nin yöresel lezzetleri tanıtıldı.

Denizli Lezzet Festivali ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Serkan Bertan, Ülkemizin yöresel yemek ve mutfak kültürü açısından çok zengin olan kültürel değerlerimizi koruyarak gelecek nesillere aktarmak ve farkındalık oluşturmanın önemli olduğunu belirtti.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bu yıl 30. yılını kutladığımız Üniversitemizin iddialı olduğu konulardan biri de gastronomidir. Bizler bu alanda da kendimizi göstermek istiyoruz. Turizm Fakültesi öğretim üyelerimiz Denizli gastronomi şehri olma adına bilimsel kaydı düştüler.”

Programın ilk günü, protokolün Denizli’nin ilçelerine ait yöresel lezzetlerin sergilendiği stantların ziyareti ile sona erdi.

Kongrenin ikinci gününde ise Pamukkale & Hierapolis Antik Kenti’ne yapılan gezi ile program sona erdi.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz