PAÜ’de kısmi zamanlı çalışan öğrenciler tepkili!

Yayınlanma:10 Ocak 2022 20:03 Güncelleme:17 Ocak 2022 21:52

Pamukkale Üniversitesi’nde kısmi zamanlı olarak çalışan öğrenciler her şeye zam gelirken çalışma ücretlerinin düşürülmesinden dolayı tepkili. Öğrenciler, “Hakkımızı gasp ediyorlar. Amaç öğrenciyi desteklemekse hakkımızı istiyoruz” dedi.

Pamukkale Üniversitesi’nde ihtiyaç sahibi öğrencilerin desteklenmesi amacıyla uzun yıllardır sürdürülen kısmi zamanlı çalışma uygulamasında bu yıl çalışma saatlerinin yarı yarıya düşürüldüğünü belirten öğrenciler seslerinin duyulmasını istiyor.

“Bizim ufacık payımıza göz dikiliyor”

Pamukkale Üniversitesi’nde kısmi zamanlı çalıştığını, buradan kazandığı parayla zor şartlarda okuduğunu belirten PAÜ öğrencisi, yaşanılan mağduriyetin giderilmesi ve bu haksızlığın son bulmasını istedi. Adını vermek istemeyen öğrenci, “Kısmı zamanlı öğrenciyi seçerken ihtiyaç sahibi olunması yönünde  bir sürü kriter ile karşı karşıya kalıyoruz. Güya öğrenciye iş imkanı verip maddi destek sağlamak isteniyor. Fakat  önce 45 saat olan maksimum çalışma ücretini 30 saate, Ocak ayı itibarıyla da 15 saate düşürüp hakkımızı gasp ediyorlar. Amaç öğrenciyi desteklemekse hakkımızı istiyoruz. Her şey bu kadar zamlanırken bizim ufacık payımıza göz dikiliyor. Zam yapmamak için saatimizi yarıya düşürdüler” dedi.

“Öğrencilere lütuf gibi sunuluyor”

Kısmi zamanlı çalışan başka bir öğrenci ise, “Aralık’ta 30 saat 473 liraydı. Normalde ocak ayında 30 saat 711 lira olması gerekirken çalışma saatini 15’e, aldığımız ücreti 355 liraya kadar düşürdüler. Bir sonraki yıl ne yapacaklar, 5 saate mi düşürecekler!  Çalıştığımız günler için bile okula geldiğimizde yol paramız, yemek paramız gibi temel ihtiyaçlarımızı çıkardığınızda geriye çok düşük bir rakam kalıyor. Üstüne üstlük bu durum öğrencilere bir lütuf gibi sunuluyor” diye konuştu.

6.1kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz