Ne yaptığınızın farkında mısınız?

Yayınlanma:22 Ekim 2021 13:16 Güncelleme:11 Kasım 2021 23:03

Üniversite bünyesinde kurulan öğrenci toplulukları siyasi bir partiyle ortak hareket edebilir mi?

Üniversitede okuyan ve bir siyasi partinin gençlik kollarına bağlı öğrenciler topluluk kurabilir mi?

Üniversite yönetimi, iktidar partisi dışında topluluk kurmak isteyen diğer partilerin öğrenci topluluğu kurma taleplerine izin verecek mi?

Öğrenci topluluklarının kurulma amacı nedir? Öğrenci toplulukları, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) bünyesinde kendine ait usul ve esaslara göre kurulur. Topluluklar, öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif ve bilimsel alanlarda gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla, kendi alanlarında konferans, panel, sempozyum, gösteri, yarışma, seminer vb. sosyal ve kültürel etkinlikler düzenler.

ÜNİAK NEDİR?

Peki Üniak nedir? AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi’nin, üniversitesi olan 81 il ve ilçesinde faaliyetlerde bulanan gençlik teşkilatıdır.

Şimdi gelelim konumuza…

Pamukkale Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Artı Gelişim Topluluğu, kayıt döneminde garajda öğrencileri karşıladı. Pamukkale Üniversitesi’nin yapması gerekeni bu topluluk üniversiteyi temsil edercesine yaptı. Standın bir yanında topluluğun tanıtım görseli bir yanda üniak’ın logosunun yer aldığı ‘Kampüse Hoşgeldin’ görseli yer aldı.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte çeşitli etkinlikler düzenleyen topluluk (Tecrübe Akademisi Başlıyor, English Speaking Club, Nostalji Akşamı), afişlerde kendi logosu ve üniak’ın logosu ile birlikte etkinliklerini duyurdu.

Buraya dikkat; topluluk etkinlikler için iki ayrı afiş hazırlıyor. Afişlerin birinde üniak logosu var, diğerinde yok. Aynı afiş üniak’ın sosyal medya hesabından da yayınlanıyor. Orada da topluluğun logosu yok. Bu olanlar karşısında ise SKS Daire Başkanlığı sessiz kalıyor. Neden?

PAÜ YÖNETİMİ EŞİT DAVRANABİLECEK Mİ?

Siyasi partiler, 2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak üniversite öğrencilerine ulaşmak için her türlü projeyi hayata geçirecektir. Bu gayet normal.

Üniversite yönetimlerinin bu süreçte tavrı ne olacak?

Mesela Pamukkale Üniversitesi yönetimi, CHP, MHP, İyi Parti ve HDP gençlik kollarının bu tür oluşum ve etkinliklerine eşit mesafede durabilecek mi?

Bunu gerçekten merak ediyoruz!

PAÜ BURADA DİYOR Kİ;

Gençlerin siyasetin içinde yer alması ve geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olması çok önemlidir.

Ancak önümüzde diğerlerinden daha çetin geçecek bir seçim atmosferi yaşayacağımız öngörülmektedir.

Siyasi partiler üniversitelerde daha etkin olmak için bütçe ve zamanın büyük kısmını öğrencilere harcayacaktır.

O nedenle, üniversitelerin tavrı çok net olmalıdır.

Pamukkale Üniversitesi’nde yaşanan bu olay ilk bakışta önemsiz görülebilir. Özellikle de, Belediye Başkanı Osman Zolan’ın,  PAÜ’ye yeni katılan öğrencilerle gerçekleştirdiği ‘tanışma toplantısı’nın, Ak Parti’nin şovuna dönüştüğünü göz önünde bulundurursak, seçim zamanı yaklaştıkça bunun çok daha büyük sorunlar neden olacağını göz ardı etmek mümkün değildir.

Atılacak her adımda ve alınacak her kararda çok dikkat edilmelidir.

Herkese aynı mesafede olacaksanız, sıkıntı yok. Ancak taraf olacaksanız, sıkıntı çok büyük olur.

Bizden söylemesi…

6.1kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz