Anadolu Eğitim Sendikası kınama yayınladı

Yayınlanma:22 Ekim 2021 19:13 Güncelleme:11 Kasım 2021 23:01

Anadolu Eğitim Sendikası İl Temsilcisi Önder Kompas, Pamukkale Üniversitesi’nde mahkeme kararlarına uyulmaması ve atamalardaki olumsuzluklarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Kompas, açıklamasında şöyle dedi:

Bizler Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Cumhuriyetin değerlerine, Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı kamu çalışanları olarak. Ülkemizin geçmekte olduğu ve özellikle Üniversite idarelerinin hukuka aykırı iş ve eylemlerine karşı, ayrıca liyakatsiz yapılan işlemlere karşı Anayasaya sadakatle hukukun üstünlüğüne inanarak karşı geliyoruz. Bu nedenle de hukuk Devletinin üstünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini benimsiyoruz.

Bu bağlamda; Denizlimizin güzide kurumu, bilim yuvası, bacasız sanayisi, Pamukkale Üniversitemizin sadece Ege Bölgesinde değil, tüm Türkiye’de ve dünyada önde gelen akademik başarıları ile gündeme gelmesi gerekmekteyken hukuksuzluklarla, liyakatsizliklerle, olağan dışı iş ve eylemleri anılması tüm kurum personelini ve akademisyenleri özellikle üzmektedir. Bu sebeptendir ki, Kurumumuza olan aidiyet bilinci ile yanlışa yanlış, doğruya doğru demek 657 sayılı yasa gereğince kamu görevi üstlenirken ettiğimiz yeminin gereğidir. Kurumumuzun yükselmesi ve gelişmesi, bilim ve akademi dünyasının seçkin bir temsilcisi olması temel ve en büyük gayemizdir.

Ancak, önceki yönetimde gördüğümüz hukuka aykırılıkların, tedavisi olmayan bir hastalık gibi tekrardan nüksetmesi ve devam etmesi, tüm Denizli kamuoyunu ve kuruma aidiyetle bağlı olan liyakatli kamu personelini, akademisyenleri endişe içerisine düşürmektedir. Bilinmelidir ki; hukuk güvenliğinin olmadığı bir yerde, gelecekten, refahtan ve bilimden söz edilemez. Bu yüzden yerel ve ülke kamuoyuna sıklıkla gündem olan Pamukkale Üniversitesi artık hukuksuzluklarla değil bilimsel çalışmalarıyla anılmalıdır.

Bünyesinde Hukuk Fakültesi dahi barındıran üniversitemizin, sırf sendikal faaliyetler sebebiyle sendika üyelerimize yönelik manevi taciz uygulaması, mahkeme kararlarına aykırı davranması, hukuk tanımaması kabul edilemez!

Pamukkale Üniversitesinde, mahkeme kararlarına dahi uyulmamaktadır. En basit tabiriyle kanunu ve hukuku dolanmak yönünde idarenin bir iradesi olduğu uygulamalarıyla görülmektedir. İdare, hukuka karşı hile yapmaya çalışmaktır. Bir bilim yuvası olan üniversitemizin hukuka aykırı iş ve işlemleri nedeniyle kamuya olan güveni ve devletimize olan inancı zedeleme keyfiyeti yoktur. Bilinmelidir ki makamlar gelip geçici, ancak hukuk devleti kalıcıdır. Hukuka aykırı idari iş ve işlemlerinden dolayı üniversite yönetimi, sorumsuz ve sorgulanamaz olduğu sanrısı içerisinde güç zehirlenmesiyle hapsolmuş bir hataya düşmektedir. Bu nedenledir ki mahkeme kararlarını dahi tanımaz hale gelmiştir.

Ve yine bilinmelidir ki, Yüce Türk Milleti adına karar veren mahkemelerden üstün hiçbir kurum, kuruluş, yönetici ve idareci yoktur. Hukuk Önünde kimse dokunulmaz değildir.

Bu bağlamda öncelikle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığını denetim görevini yapmak üzere ivedi olarak göreve çağırıyoruz.

Hukuka aykırı iş ve eylemleri nedeniyle Pamukkale Üniversitesi yönetimini, hukuk devleti ilkesine uygun davranmaya davet ediyoruz. Hukuka aykırı tesis edilen idari iş ve işlemler nedeniyle Pamukkale Üniversitesi yönetimini kınıyoruz.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz