PAÜ öğrencileri hayat pahalılığından şikayetçi

Yayınlanma:12 Ekim 2021 22:12 Güncelleme:02 Aralık 2021 13:23

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri daha bir ay geçmeden hayat pahalılığı nedeniyle sıkıntı yaşamaya başladı. Öğrenciler yemek, ev kirası, faturalar, alışveriş derken, bir yandan da KYK ve okulda yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri 20 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte üç haftayı geride bıraktı. PAÜ Burada olarak sosyal medya hesaplarımızdan öğrencilerin okula başladığı günden bugüne yaşadıkları sorunları yazmalarını istedik. Whatsapp ve e-posta adresimizden bize ulaşan öğrencilerin yaşadığı en büyük sorun hayat pahalılığı oldu.

Öğrencilerin yaşadığı sorunları sizlerle paylaşıyoruz.

En büyük sorun hayat pahalılığı

Okul açıldığından bu yana yaşadığım en büyük sorun hayat pahalılığı. Pandemi öncesine göre her şeyin fiyatı neredeyse 2 – 3 kat artmış. Mesela pandemi öncesinde 100 TL’ ye 10 günlük mutfak alışverişi yapabilirken şu anda yapamıyorum ya da dışarıda yediğim de bir tavuk döneri 12-13 TL’ye alırken şuan da 18-20 TL civarı değişiyor. Ev kiraları hakeza aynı şekilde. Denizli Antalya arası otobüs bileti 60-65 TL idi, şu anda 80 TL. (İ. T.)

Soğuk suyla duş aldım

Ev kirası, yemek, faturalar aylık 2000 TL. Burada kışın doğalgaz ile ısınma oluyormuş. Doğalgazı açtırmak için 661 TL ödedim, elde olanlarda bu tarz şeylere gidiyor ve böyle bir ortamda bir yerde oturmak, çay içmek varken, eldeki parayı bunlara verince ister istemez modum düşüyor. Doğalgaz açılmadan önce soğuk suyla duş alıyordum. Mesela şu an yemek yapacağız evde tava yok. Yazın çalışarak para biriktirdim, eldeki para kısıtlı. Ailemin durumu belli onlardan da istemiyorum.

Bir genç olarak arkadaşlarımla halı saha, sinema gibi aktiviteler yapmak istiyorum. Üniversite hayatı sadece okumak değil, gezmek görmek istediğim yerler var. Aynı zamanda tecrübe kazanmak istiyorum. Bu yüzden yapacağınız her türlü yardıma açığım. (B. Ç.)

KYK’da yemek porsiyonları çok küçük

KYK yurtlarında özellikle Erkek KYK yurdunda yemek porsiyonları çok küçük, öğrencinin ek olarak cebinden alışveriş yapmasına sebebiyet veriyor bu durum. Sorumlular gerekli gramajı tabağa koyduğunu söylüyorlar ama bu mümkün değil. (M. Y.)

Sadece ekonomi ayakta kalsın diye varız biz

Fransız dili ve edebiyatı hazırlık sınıfı öğrencisiyim ve okulla ilgili yaşadığım sıkıntılar; hocalar müfredata yetişmek için hızlı hızlı ilerliyor fakat ben ve sınıfın kalanı fransızcanın F sini bilmezken bu okula başladık, 4. haftadayız ve ben çok zorlanıyorum derslere adapte olmakta, hem hızlı giden konular hem de bize zar zor açtıkları sınıftaki projektörün kalitesizliğinden, sınıf kalabalık olduğu için her zaman ön sıralarda yer bulamıyorsunuz ve 3. sıranın arkasında nereye oturursam projeksiyonu görmüyorum (Gözlerimle alakalı değil, projeksiyonun parlaklığı çok az ve yansıma küçük) bunu kaç kez dile getirsem de sınıfı zar zor açtık, projeksiyon konusunda elimizden bir şey gelmiyor dendi. Ben anlamıyorum madem bu kadar insan için yeterli altyapı yok neden bu kadar kontenjan açılıyor? Ben bu durumdan dolayı ilk haftalardaki önemli dersleri takip edemedim ve şuanda altyapım bölük pörçük altyapımı da evde kendim telafi edemiyorum, çünkü bir yandan aynı hızla yeni konu işlemeye devam ediyoruz. Sanırım üniversite böyle bir yer, kimin kaldığı, kimin geçtiği önemli değil; sadece ekonomi ayakta kalsın diye varız biz.

Yurdumuzda wi-fi  yok

Yurdumuzda wi-fi  yok ve online derslere bakamıyoruz (Pamukkale KYK Yurdu). Sorduk, alt yapı yok dediler. Uğraşıyoruz diyorlar. (B.)

KYK’da yemek fiyatları o kadar pahalı ki

KYK’da yemek fiyatları o kadar pahalı ki verilen kotada yemek yenilmiyor aç kalınıyor. (E.B.)

“Bu yaşıma kadar elime bilgisayar almadım çünkü bilgisayar alacak param yoktu”

Yemekhanede meyveli gazoz var ama verilmiyor yani paranı ayrı versen bile verilmiyor peki o zaman neden yemekhanenin dolabında duruyor??? Ayrıca bir makarna bir salata bir ekmek ve 1.5 litrelik su nasıl 13 lirayı geçer. Her seferinde yemekhanede extradan para veriyoruz.

Aslında sadece yemekhanenin pahalılığı tek değil; biz öğrenciyiz diye bir çay 4.50 olur mu yaaa, geçen yıl 6 lira olan dürüm bu yıl 12 lira olmuş. Bence bu sadece öğrenciyi sömürmek oluyor. Denizli esnafı bize nasıl iyilik sever öğrenci dostu olduklarını gösterdi. Ayrıca üniversite içerisindeki işlerde ileri düzey bilgisayar bilme zorunluluğu var. Ben bu yaşıma kadar elime bilgisayar almadım çünkü o bilgisayarı alacak param yoktu. Dışarıda iş bulayım dedim ailem tanımadığım bir yerde çalışmama izin vermedi. İşte böyle… (S. T.)

Belediyeler sabah bedava çorba versin

Bir tost doyurucu da değil 8 TL, çay 1.5 TL, su 1.25 TL. Simit çok az alınıyor Saat 9.00’da simit bulmak mümkün değil. Öğrenci sömürülüyor. Allah aşkına küçük su alış fiyatı 30 kuruş bilemedin 50 kuruş olsun. Neden 1.25 TL? Ayıptır ayıp. Keza her şey 3-4 misli, dışarıda kaşarlı tost 5 TL., PAÜ Mola’da içi patatesli tost 6 TL. Belediyelere baskı yapılsın sabahları bardak çorba bedava verilsin. Ayrıca çay insaf valla 1.5 TL. maliyeti 50 kuruş yoktur. Adliyede çay 50 kuruş. Okul kantinleride aynı. Ancak koyun gibi maalesef hakkını aramaktan aciz bir gençlik ne diyeyim. Üzgünüm. Suskun, korkak ve ruhsuzluğa giden gençlik ne olacak geleceğimiz. Düzeltilmezse gazeteci arkadaşlarıma göstermek için davet edeceğim. Bu rezalet son bulmalı. (A.R.E)

Bilgisayar mühendisliği derslerinin hiçbiri yüz yüze değil

Bilgisayar mühendisliği derslerinin hiçbiri yüz yüze değil, buraya yüz yüze diye geldik ve her ay o kadar masraf yapıyoruz. Sadece lab dersleri yüz yüze gözüküyor programda fakat onların hocaları da sorunuz olmadıkça gelmeyin deyip bizi gönderiyorlar. (E.)

6.5kTakipçi

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten her bakımdan haklılar.bende Denizli paü’de okuyorum ve çok zorlanıyorum mutfak alışverişi yapamıyoruz dışarıdan yiyemiyoruz her günü atıştırmalar ile geçiriyoruz.Ne olacak sağlığımız bilinmiyor.okullar açık kalmalı ama şu hayat pahalılığı azalması lazım

  2. Serinhisarda okuyorum kyk yurdu yok. Belediyenin yurdu var üç kişilik oda kişi başı 400 tl . Yemek herhangi bir şekilde verilmiyor. Biz kendimiz yapıyoruz yada dışarıda yiyoruz o da çok pahalı. Madem okul yaptınız niye kyk yurdu yok. Matematikci yok bizde kantin yok hiçbir şey yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz