Amaç kıyak geçmek değil, onore etmekmiş

Yayınlanma:28 Ağustos 2021 20:18 Güncelleme:13 Eylül 2021 19:21

PAÜ Hastaneleri’nde yeni başlatılan bir uygulama şaşkınlık yarattı. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel adıyla yayınlanan davet yazısında, protokol üyelerine ve iş insanlarına özel hizmet vermek amacıyla ‘muayene birimi’’ kurulduğu belirtiliyor ve ‘mümkün olan en hızlı ve en iyi şekilde hizmet vermek’ için düzenleme yapıldığı belirtiliyor.

PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ise amaçlarının kıyak geçmek değil, üniversiteye destek olan hayırseverleri onore etmek olduğunu ileri sürdü.     

İŞTE ‘ÖZEL HİZMET DAVETİ’NİN BİLGİLENDİRME METNİ

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel’in adına düzenlenmiş, protokol ve iş insanlarına gönderilmiş yazıda şu bilgilere yer verildi:

“Değerli Protokol Üyeleri ve İş İnsanları;

PAÜ Hastaneleri olarak siz değerli misafirlerimizin sağlığı ve zamanı bizler için çok kıymetlidir. Bu kapsamda Başhekimlik koridorunda yeni kurulan muayene birimi sizler için hizmet vermeye başlamış olup, randevu ve muayene işlemlerinizi mümkün olan en hızlı, en iyi şekilde verebilmek için düzenlenmiştir.

Bölüm Başkanı Başhekim Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Özer ÖZTEKİN olup Sorumlusu Kerim BAHÇECİ ile iletişime geçebilirsiniz.

Muayene için Plaza girişi ya da Başhekimlik koridor kapısını (Dekanlık Karşısı) kullanabilir, randevu ve hizmet almak için 0 533 810 30 46 nolu telefondan yardım alabilirsiniz.

PAÜ Hastanesi olarak sağlıklı günler dileriz.” 

YASA VE YÖNETMELİKLERE AYKIRI…

Böyle bir uygulamanın hem Anayasaya hem Uluslararası Hasta Hakları Bildirgesi’ne hem de Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ve yürürlükte olan Hasta Hakları Yönetmeliği’ne aykırı olduğu görülürken, özellikle yönetmeliğin 5. Maddesi’nin ‘c’ bendinde ise ‘Sağlık hizmetinin verilmesinde, hastaların, ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ve ekonomik ve sosyal durumları ile sair farklılıkları dikkate alınamaz. Sağlık hizmetleri, herkesin kolayca ulaşabileceği şekilde planlanıp düzenlenir” denilmekte, buna aykırı işlem yapan kamu görevlilerinin de cezai işleme tabi tutulacağı açıkça belirtilmekte.

İŞ ADAMLARI FARKLI TEPKİLER VERDİ…

Konuyla ilgili görüşlerini almak istediğimiz iş adamları, adeta 3’e bölündü.

Böyle bir uygulamanın, insan haklarına ve kamu hizmetlerinden, özellikle de sağlık hizmetinden herkesin eşit faydalanması gerektiği yönündeki Anayasal haklara aykırı olduğunu savunarak tepki gösteren iş adamları olduğu gibi, üniversiteye ve hastanelerine her türlü bağışı ve ihtiyaç anında elinden geleni yapan iş adamlarının, işleri gereği daha hızlı hizmet almasının uygun olabileceğini belirtenlerin ve bunun ‘hakkaniyet içeren bir jest’ olduğunu vurgulayanların yanı sıra, buradaki kriterlerin iyi belirlenmesi gerektiğini, diğer türlü ciddi haksızlıklara yol açabileceğini öne sürünler de oldu.

Bu arada, görüşlerini almak istediğimiz Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, konuyla ilgili yönetim kurulunda değerlendirme yaptıktan sonra görüş bildireceğini iletti. 

PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel

BAŞHEKİM YÜKSEL: AMACIMIZ HAYIRSEVERLERİ ONORE ETMEKTİ

Öte yandan telefonla görüştüğümüz PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, bu davet metninde bir art niyet aranmaması gerektiğini belirterek “Amacımız birilerine kıyak geçmek değil, üniversitemize destek veren, taşın altına elini koyan hayırsever vatandaşlarımızı onore etmekti. Çünkü onlardan aldığımız destek sayesinde, onbinlerce hastamıza daha iyi hizmet sunma olanağı bulabiliyoruz. Böyle bir hizmetin verilmesi, halkımıza yönelik hizmetlerimizi engellemesinin aksine, çok daha verimli bir hizmet sunmamıza fırsat verecektir. Metindeki protokol kısmı ise, sehven yazılmış ve imzalarken de gözümden kaçmıştır. Buradaki niyet, yasaları ve hasta haklarını çiğnemek asla değil, Denizli halkına daha iyi hizmet vermektir” diye konuştu.

Kaynak: Şifre Haber

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz