Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, öğrencilerin aşı olma oranlarının oldukça yüksek olduğu belirterek, bunun vicdani bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, katıldığı bir radyo programında aşı ve yüz yüze eğitim hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Aşı konusunun üniversitede yüz yüze eğitim için bir anahtar olduğunu belirten Rektör Kutluhan şunları kaydetti: “Biz 2 aydır periyodik olarak sosyal medya aracılığıyla öğrencilerimize duyuruyoruz. Kendi çalışanlarımız, öğretim üyelerimiz, öğretim görevlilerimiz, idari personelimizin aşılı olmasına özenle gayret ediyoruz ve bu konuda çok başarılıyız. Şu anda tüm öğrencilerimizle bu hafta itibariyle karar alıp bizzat yüz yüze, çevrimiçi buluşup, tüm danışman hocalarımızdan bunu rica edeceğiz. Aşı olmayan öğrencilerin bir an önce aşı olmasını çünkü yüz yüze eğitim için şart olduğunu artık kabullenmeleri gerektiğini söyleyerek onları aşıya teşvik edeceğiz. Bu konuda çalışmalarımız, şimdi çok güzel meyvelerini veriyor. Öğrencilerimizin aşı katılımı, aşı olma oranları oldukça yüksek. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Hibrit eğitim yapabiliriz

Ancak pandeminin devam etmesi söz konusu olduğunda yüz yüze eğitimin oldukça kalabalık sınıflarda nasıl yapılacağı tartışma konusu. Biz bunun da altyapısını hazırlıyoruz, planlarımızı yapıyoruz. Gerekirse 100 kişilik sınıfı ikiye bölerek şubelendirme dediğimiz tarzda yapacağız. Zaten pandemiden dolayı yapmış olduğumuz mevcut uzaktan eğitim tüm materyalleriyle elimizde olduğu için hibrit eğitim denilen, yani bir kısmı uzaktan bir kısmı yüz yüze olan eğitimi önümüzdeki sezon eğitim öğretim döneminde yapacağımıza inanıyoruz. Yani bizler yönetim olarak, yüz yüze eğitim taraftarıyız. Artık uzaktan eğitim yapmak istemiyoruz. Bunun için de gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Bu vicdani sorumluluktur

Öğrenciler şunu da merak ediyorlar, ‘Aşı olmadan okula gelebilir miyim? Fakülteme girebilir miyim?’ bu bir vicdani sorumluluktur. Çünkü kamu vicdanı ve sizin toplumu ilgilendiren bir tarafınız var. Şimdi Sağlık Bakanımız ve bilimsel çalışmalar şunu gösterdi ki, şu anda hastalananlar aşı olmayanlar ya da aşı takvimini tamamlamayanlar. Bizim üniversitemiz hastanesinde de böyle. Covid hastalarımızın %90’nı aşı olmamış ya da 1. aşıyı olmuş 2. aşıyı iptal etmiş kişilerdir. Dolayısıyla görünen köy kılavuz istemez. Biz artık hasta olmayalım, artık bu hastalıktan ölmeyelim. Bu hastalığı bir başkasına bulaştırmayalım bunun için aşı çok önemli. Üniversitemizin aşı olma oranının yüksek olmasının bizi yüz yüze eğitimde daha rahat ettireceğine inanıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz