Doç. Dr. Alkaya: Hiç tereddüt etmeden Pamukkale Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz

Yayınlanma:28 Temmuz 2021 18:07 Güncelleme:19 Ağustos 2021 23:23

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Alkaya, üniversite tercihleri öncesi öğrencilerin neden Pamukkale Üniversitesi’ni tercih etmesi gerektiğini yazdı.

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Alkaya, sosyal medya hesabından Pamukkale Üniversitesi’ni anlattı. Öğrencilerin hiç tereddüt etmeden Pamukkale Üniversitesi’ni tercih edebileceğini belirten Alkaya, Pamukkale Üniversitesi’nin Anadolu’nun pek çok ilinde yer alan özellikle yeni kurulmuş üniversitelerine göre daha oturmuş, kadrosunu oluşturmuş, eğitim programları belirli, mezunları kendini kanıtlamış, kaliteli eğitim veren, sosyal ve spor olanakları yüksek  bir kurum olduğunu söyledi.

PAÜ’nün dünya çapında ülkenin en değerli hocalarına sahip olduğunu vurgulayan Alkaya, yazısında şu ifadelere yer verdi.

“Değerli anne babalar, sevgili gençler;

Puanlar açıklandı ve tercihler başladı. Çoğu gencimiz kentimizde Tıp, Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Eğitim, Turizm, Sağlık Bilimleri, İlahiyat, Fen-Edebiyat Fakülteleri, Meslek yüksek okulları olmasına rağmen dışarıda (farklı  bir ilde)  okuma arzusu ile ilimiz üniversitesi Pamukkale Üniversitesi’ni  tercih listelerine almıyor.  Çok değil 1-2 dönem sonra yatay geçiş için çırpınıyor ama iş işten geçmiş oluyor. 

Pamukkale Üniversitesi kentimizin  gözbebeği, ülkemizin en güzel en kaliteli üniversitelerinden biridir. Devlet üniversitesidir. Mühendislik fakültesinin kuruluşu 1976′ dır Eğitim Fakültesi  ise sınıf öğretmeni yetiştiren Eğitim Enstitüsü yıllarından eğitim fakültesine dönüşmüştür. Özellikle mühendislik fakültesi eğitimi 9 Eylül Üniversitesi ekolüne dayanır. 

Üniversitemizin mevcut hocaları her ne kadar Denizlililer pek farketmese de dünya çapında ülkenin en değerli hocalarıdır.

Sevgili gençler hiç tereddüt etmeden Pamukkale Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz.

PAÜ, Anadolunun pek çok ilinde yer alan özellikle yeni kurulmuş üniversitelerine göre daha  oturmuş, kadrosunu oluşturmuş, eğitim programları belirli, mezunları kendini kanıtlamış, kaliteli eğitim veren, sosyal ve spor olanakları yüksek  bir kurumdur.

Özellikle farklı illerde okumak isteyen kentimizin çocuklarına yurt, apart, burs gibi sorunlarla uğraşmak yerine PAÜ’ye gelin, güzelce okuyun, kentimizden kopmayın, minimum maliyetle üniversite eğitimini tamamlamalarını öneririm. 

Diğer uyarı da YÖK denkliği olmadan çifter çifter diploma garantisi veren yurt dışı üniversiteler. Yurtdışında ki bir üniversite neden Türkçe eğitim yapsın? Macera aramayın. Puanınız hangi bölüme yetiyorsa oraya kayıt yaptırın.  Başarılı olursanız lisans tamamlama ile zaten devam edersiniz.

Dalınızı seçin ve ülkemizden bir üniversiteye kaydınızı yaptırın. Önemli olan üniversite adı değil seçtiğiniz meslektir lütfen unutmayınız. 

Mühendislik düşünen gençlere temel mühendisliklerden şaşmayın derim.

Mimarlık, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, makina mühendisliği gibi temel dalları okuyun ve lisansüstü ise sevdiğiniz konularda uzmanlaşın.

Bu fikrime özel uzmanlık dallarında okuyan veya orada çalışan hocalarımız karşı gelebilir ancak temel dalları ilk etapta tercih edin.

Makina mühendisliği okuyan bir gencimiz isterse uçak, otomotiv, raylı sistemler, gemi, enerji, mekatronik, imalat, malzeme gibi her alanda lisansüstü eğitim yapabilir çünkü saydığım tüm dalların ana dalı, kurucusu makina mühendisliğidir.

Bir de sevdiginiz dalı okuyun.  Sevdiğiniz toprak, bitki, çiçek  ise ziraat mühendisliği, hayvanlar ise veterinerlik seçin. Ancak bu bölümler PAÜ’de yok.

Meslek yüksek okulları da iki yıllık güzel okullardır,  puanınız az ise il merkezinde ve  ilçelerimiz de yer alan bölümleri değerlendirin.

Boşta kalmak yerine okumak en iyi tercihtir.

Herkese hayırlı olacak bir sonuç diliyorum. “

6.1kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz