Yayınlanma:28 Haziran 2021 21:56 Güncelleme:09 Ağustos 2021 23:05

Pamukkale Üniversitesi Yaz Okulu işleyişi ile ilgili bir duyuru yayımladı. Duyuruda Genel Hususlar, Yaz Dönemi Süreci, Ders Ücretlerinin Yatırılması, Ücret İade İşlemleri, Ders Saati ve Ücreti Hesaplama Örnekleri ana başlıklarına yer verildi.

2020-2021 YAZ DÖNEMİ EĞİTİM-ÖĞRETİM İŞLEYİŞİ

Üniversitemiz 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Yaz Dönemi ile ilgili tüm işlemler, 01.06.2010 tarihli ve 27598 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan “Pamukkale Üniversitesi Yaz Dönemi Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” çerçevesinde yürütülecektir. Yaz okulu işleyişine ilişkin hususlar aşağıda açıklanmıştır.

 • 1-Genel Hususlar:1.1. Üniversitemiz Yaz Dönemi Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği gereğince; 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Yaz Dönemi’nde bir öğrenci haftada toplam 30 saati geçmemek koşuluyla en fazla 4 derse kayıt yaptırabilecektir. (30 saat hesaplama: Alınan dersin haftalık ders saati x 2 olarak hesaplanır)1.2. Tüm öğrenciler; https://pusula.pau.edu.tr bağlantı adresi üzerindenÖğrenci Bilgi Sistemi ———-> Öğrenci İşlemleri ———-> Yaz Ders Kayıtsayfasından ders kayıt işlemlerini gerçekleştireceklerdir. 
 • 2-Pamukkale Üniversitesi Yaz Dönemi Süreci;DERS KAYDINDA ÖĞRENCİLER AŞAĞIDAKİ ADIMLARI İZLEYECEKLERDİR
  • Öğrenciler 05-07 Temmuz 2021 tarihleri arasında internet ortamında derslerini seçip, ders kayıtlarını yapacaklardır. Kayıt işlemleri, 07 Temmuz 2021 tarihinde saat: 23.59’da tamamlanacaktır.
  •  Ders kaydından sonra ekranda çıkacak toplam tutar 05-09 Temmuz 2021 tarihleri arasında Halk Bankasına öğrenci numarasıyla yatırılacaktır.
  • Öğrenciler ders ücretini yatırdıktan sonra tekrar sisteme girerek ders kaydını onaylayacaktır.
  • 05-07 Temmuz 2021 tarihlerinde ders kaydı yapmış öğrenciler, 08-09 Temmuz 2021 tarihlerindeki EKLE-SİL-ONAYLA günlerinde açılma yeterliliğini sağlamadığı için sistemden silinen derslerin yerine (ders kredisi fazlalığı nedeniyle ilave ücret yatırılması gerekiyorsa ilave ücretin de ilgili bankaya ödenmesi gerekmektedir.) açılma yeterliliğine ulaşan dersler arasından veya açılma yeterliliğini etkilememek koşuluyla (derse kayıt olan öğrenci sayısının 20’nin altına düşmemesi) açılan dersin yerine başka derse/derslere kayıt olabileceklerdir. Açılmış olan derslere ilk defa kayıt yapacak öğrenciler de bu tarihler arasında ders seçimi yapabilir.
          Not: Pamukkale Üniversitesinden Yaz Döneminde ders almak isteyen diğer üniversite öğrencilerinin izlemesi gereken adımlar;
  1. https://obis.pau.edu.tr/ogrenci/yazogrencikayit.aspx bağlantı adresinden öğrenci kaydı yapılarak PAÜ öğrenci numarası alınır. Kullanıcı adı ve şifre kayıt esnasında sisteme kaydedilen cep telefonuna SMS olarak gönderilir.
  2. Alınan kullanıcı adı ve şifre ile https://pusula.pau.edu.tr internet adresi üzerinden Öğrenci Bilgi Sistemi> Öğrenci İşlemleri> Yaz Ders Kayıt sayfasından ders kayıt işlemi gerçekleştirilir.
  3. Öğrenci numarası alma ve yaz dönemi ders kayıt işlemleri aşağıda belirtilen yaz dönemi ders kayıt ve ekle-sil tarihlerinde yapılabilecektir.
  4. Ders içeriklerine, https://ebs.pau.edu.tr/BilgiGoster/DereceProgram.aspx?lng=1 bağlantı adresinden ulaşılabilir.
  5. Yaz Dönemi dersleri uzaktan eğitim ile yapılacak olup derslere katılım Canlı Ders Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.   
 • 3-Ders Ücretlerinin Yatırılması;Öğrencilerin ödeyeceği ücretler, EK 1’de yer almaktadır.3.1. Sistemdeki ders kaydından sonra yatırılması gereken tutar bankada da görülecektir.3.2. Yaz Dönemi ders ücreti, Halk BankasınınTürkiye genelindeki herhangi bir şubesinden, ATM veya İnternet Bankacılığından sadece PAÜ Öğrenci Numarası ile ödenecektir.3.3. Yatırılan ders ücretleri sisteme anında yansıyacaktır.3.4. Ders ücretini yatırdıktan sonra öğrencinin sistemden ders kaydını onaylaması gerekmektedir. Ders kaydını onaylamayan öğrencinin kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir.       Bankadan alınacak makbuz üzerinde aşağıdaki bilgiler yer alacaktır: 
  • Öğrenci Numarası
  • Yatırılan Ücret Tutarı

                 Bankadan alınacak makbuzun öğrenci tarafından saklanmasında yarar vardır.

 • 4-Ücret İade İşlemleri;Ders kaydı yapıldığı halde açılmayan veya ders değişikliği nedeniyle oluşan farka ilişkin Yaz Dönemi ücretleri, öğrencinin derse kayıt esnasında vermiş olduğu kendisine ait banka IBAN bilgilerine göre 09.08.2021 tarihinden sonra bir ay içerisinde iade edilecektir (5 TL ve altına iade işlemi yapılamamaktadır).Ekle-Sil-Onayla işleminden sonra kayıt olunan ders değiştirilemeyeceğinden, dersi almaktan vazgeçme (dersin normal döneminde başarılmış ve yanlışlıkla ders alınmış olması dahil) veya başka nedenden dolayı, ücret iadesi kesinlikle yapılmayacaktır. 
   
 • 5-Ders Saati ve Ücreti Hesaplama Örnekleri;

          5.1. Ders Saati Hesaplama İçin Örnek:

          30 saat hesaplama şu şekilde yapılır: Alınan dersin güz ya da bahar dönemi haftalık ders saati x 2

 TPK(AKTS)Toplam Ders Saati (T+P)Ödenecek Ücret
321055 saatlik ders ücreti
40544 saatlik ders ücreti
  159 

Haftalık ders saati: 9×2=18

        5.2. Ücret Yatırma İçin Örnek;

        Fen-Edebiyat Fakültesi Birinci Öğretim veya İkinci Öğretim öğrencisi aşağıdaki tablodaki gibi toplam 6 saatlik dersleri almak için ücret yatıracak olsun;

D. KoduD. AdıDersi Aldığı OkulTUK (AKTS)Top Saat.ÜcretEşdeğerliği Olup Olmadığı *
OKL113PsikolojiEğitim Fak.204255,16 
TAR102Osmanlıca IIFen-Edebiyat Fak.2234110,32 

Toplam: 165,48 TL  ücret yatırması gerekmektedir.

        * Eşdeğerlik kararı yoksa alınacak ders geçersiz sayılır, eşdeğerlik onayı alınmadan derse ücret yatırılmaması gerekmektedir. Hatalı veya mükerrer alınan derslere ait sorumluluk öğrenciye aittir.

         *Yaz Döneminde ücretlendirmede dersin kredisi (AKTS) esas alınmamakta olup, haftalık ders saatine göre hesaplama yapılmaktadır.

         *Alınmak istenen dersin eşdeğer ve doğru alınmış bir ders olup olmadığının bağlı olunan fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulundan teyit edilmesinden ve ders alma kurallarına  bağlı ders seçilmesinden öğrenci sorumludur. Öğrenci kataloğunda yer alan dersler dışında farklı ders alan veya eşdeğerliği bulunmayan dersi/dersleri alan öğrencilerin aldıkları bu dersler, öğrenci not durum çizelgesinde görünür, ancak akademik ortalamaya katkısı olmaz.

Duyurunun tamamı için tıklayın

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz