PAÜ’nün adı yine yok !

Yayınlanma:06 Mayıs 2021 17:20 Güncelleme:06 Ağustos 2021 20:45

“2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödüllerini” almaya hak kazanan üniversiteler belli oldu. YÖK tarafından dört yıldır yapılan ve bugüne kadar bayrak ödülü alamayan Pamukkale Üniversitesi, bu yılda 56 üniversiteye 168 bayrağın verildiği organizasyonda geleneği bozmadı.

Yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni”, Kovid-19 salgını dolayısıyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

“Yeni YÖK” tarafından 2018 yılından bu yana geleneksel olarak verilen ödüllerin dördüncüsü, her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteler tarafından yoğun ilgi gördü. 2021 yılı için 12-19 Nisan 2021 tarihleri arasında sağlık, mühendislik, özel eğitimin yanı sıra mimarlık gibi farklı alanlardan ve üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla 7 ayrı Panelde 114 üniversiteden 837 Bayrak başvurusu, 21 üniversiteden 108 Program Nişanı başvurusu değerlendirilmeye alındı. ​

“Engelsiz Üniversite Bayrakları“ ve “Engelsiz Program Nişanı”

Engelsiz Erişim ve Engelsiz Eğitim temalarıyla düzenlenen törende, yükseköğretim kurumlarına “Mekanda Erişebilirlik”, “Eğitimde Erişebilirlik” ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” olmak üzere 3 kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ile farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına “Engelsiz Program Nişanı” verildi. ​

3 ayrı kategoride “Engelsiz Üniversite Bayrakları” verildi​

Engelsiz Üniversite Bayrak ödülleri kapsamında:

“Mekanda Erişilebilirlik Bayrağı”(Turuncu Bayrak) için 197 başvuru alınırken, 52 üniversiteye toplamda 129 Turuncu Bayrak verildi.

“Eğitimde Erişilebilirlik Bayrağı”(Yeşil Bayrak) için 21 başvuru alınırken, bu başvurular neticesinde 14 üniversiteye toplamda 30 yeşil bayrak verildi.

“Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik Bayrağı”(Mavi Bayrak) için yapılan toplam 24 başvuru sonucunda 6 üniversiteye toplamda 9 mavi bayrak verildi. ​

“Engelsiz Program Nişanı” Programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına verilen “Engelsiz Program Nişanı” için 21 Üniversiteden 108 başvuru sonucunda 2 üniversiteden 7 programa Engelsiz Program Nişanı verildi.

PAÜ yine yok !

52 üniversiteye 129 turuncu, 14 üniversiteye 30 yeşil, 6 üniversiteye 9 mavi ve 2 üniversiteden 7 programa “Engelsiz Program Nişanı”nın verildiği “2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri”nde Pamukkale Üniversitesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda bayrak ve nişan alamadı. Hal böyle olunca YÖK’ün bu organizasyonuna başvuru yapılmadı mı, yoksa engelliler ile ilgili yapılan çalışmalar ödüle layık görülmedi mi? sorusu akıllara geldi.  

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz