Yayınlanma:25 Nisan 2021 11:08 Güncelleme:19 Haziran 2021 11:05

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Türkiye tek ses oldu, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’nden “İftiradan öteye geçmemektedir, en şiddetli şekilde tel’in ediyoruz” açıklaması yapıldı.

Pamukkale Üniversitesi’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hukuki hiçbir değeri olmayan sözde Ermeni soykırımı iddiaları her zaman olduğu gibi bugün de iftiradan öteye geçmemektedir. Tarihi gerçekler bilim insanlarının araştırmalarıyla da sabittir. Yüzyıllardır farklı etnik unsurların bir arada kardeşçe yaşadığı bu topraklarda huzuru ve beraberliği bozmaya yönelik her türlü teşebbüs her zaman tarihin tozlu sayfalarına mahkum olmuştur. Dolayısıyla bu yöndeki mesnetsiz her türlü söylem ve eylemi en şiddetli şekilde tel’in ettiğimizi bir kez daha ifade ederiz” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Joe Biden, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

– Her yıl bugün, Osmanlı dönemi Ermeni soykırımında ölenlerin hayatlarını hatırlıyor ve böyle bir zulmün bir daha meydana gelmemesi için kendimizi yeniden taahhüt ediyoruz.

– 24 Nisan 1915’ten itibaren Konstantinopolis’teki Ermeni aydınları ve cemaat liderlerinin Osmanlı yetkilileri tarafından tutuklanmasıyla bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi veya bir imha kampanyasıyla ölüme yürüdü.

– Meds Yeghern’in (Büyük Felaket) kurbanlarını onurlandırıyoruz, böylece olanların dehşeti asla tarihe karışmaz. Nefretin tüm biçimlerindeki yıpratıcı etkisine karşı daima tetikte kalmamız için hatırlıyoruz.

– Hayatta kalanların çoğu, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında yeni evler ve yeni hayatlar bulmaya zorlandı. Ermeni halkı güç ve dirençle hayatta kaldı ve cemaatini yeniden inşa etti.

– On yıllar boyunca Ermeni göçmenler ABD’yi sayısız şekilde zenginleştirdiler, ancak atalarının çoğunu kıyılarımıza getiren trajik tarihi asla unutmadılar. Hikayelerini onurlandırıyoruz. O acıyı görüyoruz. Tarihi onaylıyoruz. Bunu suçlamak için değil, olanların asla tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz.

– Bugün, kaybedilenlerin yasını tutarken, gözlerimizi geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya doğru da çevirelim. Bağnazlığın ve hoşgörüsüzlüğün günlük kötülüklerinden etkilenmeyen, insan haklarına saygı duyulan, tüm insanların onurlu ve güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürebildiği bir dünya.

– Gelecekteki zulümlerin dünyanın herhangi bir yerinde oluşmasını önlemek için ortak kararlılığımızı yenileyelim ve tüm dünya insanları için şifa ve uzlaşma peşinde koşalım. Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda ölen tüm Ermenileri onurlandırıyor.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz