Onaylanmama veya eleştirilme korkusuyla yaşamak niçin mantıksız ve gereksizdir?

ilksu-tekin

Yayınlanma:14 Şubat 2021 21:04 Güncelleme:14 Şubat 2021 21:04

Onaylanmama veya eleştirilme korkusuyla yaşamak birçok açıdan mantıksızdır. Kendine olan saygıyı inşa etmenin önünde büyük bir engeldir. Kendime ve başkalarına yardımcı olmasını umduğum için neden mantıksız olduğuna dair bazı açıları yazmak istiyorum. Bunu sizde kendiniz için uygulayabilirsiniz. Zorluk yaşadığınız konular üzerine düşünüp bunların mantıksız bulduğunuz taraflarını kısa bir yazı olarak yazabilirsiniz. Ne kadar rasyonel bir yaklaşım sergilerseniz, o kadar düşüncelerinizde farklılıklar gözlemlersiniz. Aynı zamanda kendi kendinizi ikna etme yeteneğini kendinize katarsınız. Başlayalım:

  1. Eğer biri sizi eleştirdiğinde, o eleştiri geçerliyse bunun yıkıcı bir tarafı olmasına gerek yoktur. Hatanızı görmüş olur, düzeltmeniz için atmanız gereken adımları tespit edersiniz. İnsanız, hatalar yapıyoruz. Ama en önemlisi hatalarımızdan ders çıkarabiliyoruz. Eleştirileri doğruya ulaşma konusunda bir araç olarak görmeye başlayabilirsiniz. Bu dünyada şuana kadar hata yapmış olan ilk insan siz değilsiniz. Yüz kızartıcı görmeniz için hiçbir sebep yok.
  2. Siz birini eleştirdiğinizde bu o insanı sizin için tamamen kötü biri haline mi getiriyor? Muhtemelen hayır. Hepimiz insanız, birbirimizi yargılayıp son noktayı koymaya hakkımız var mı gerçekten? Diğer insanları gözünüzde büyütmeyin, yaptıkları eleştiriler sandığınız kadar büyük bir anlam ifade etmiyor.
  3. Tartışmalar yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Biriyle fikir ayrılığı yaşadığınız için onaylanmama korkusu hissediyorsanız bununla başa çıkmanız gerekiyor. Herkesle aynı fikre sahip olabilmeniz imkansız. Onaylanmama hissi kalıcı değildir. Biriyle aynı fikirde olmadığınız için ilişkinizin sona ermesine ihtiyacınız yok. Bir aşamada, konunun küçük bir noktasında bile ortak bir noktaya ulaşırsınız.
  4. İnsanlar eleştiri yaptığında sizin değerinizi yargılayamazlar; sadece yaptıklarınızın ya da söylediklerinizin geçerliliğini yargılayabilirler.
  5. Biri sizi onaylamıyorsa bu mutlaka sizden kaynaklı olmayabilir. Karşınızdaki kişinin mantıksız düşünme biçimi olabileceğini lütfen unutmayın.
  6. Eleştirildiğinizde ya da onaylanmadığınızda hissettikleriniz çok insani hisler ve kalıcı değiller. Geçmişte yüzünüzü kızartan her şey geçti. Bunu da atlatacaksınız.
  7. En önemlisi de; bir şeyleri yanlış yapmış olmanız sizin BAŞARISIZ olduğunuz anlamına gelmez. Her zaman veya çoğunlukla yanlış bir şeyler yapmış olmanız imkansız. Yaşamınızda doğru yaptığınız yüzlerce şeyi düşünün! İnsanlar bazen başarılı ve bazen başarısız oluyor. Ama tek yanlış tüm doğruları asla götüremez.

Umarım biraz olsa yardımcı olmuşumdur ve sizi hafifletmişimdir. Lütfen düşüncelerinizdeki mantıksızlıkları ayıklamaktan çekinmeyin. Kendinizle tartışın. Örnek verecek olursam:

“Of, nasıl yaptım bu hatayı, herkes şimdi benim başarısız olduğumu düşünecek.”

Mantıklı yanıt: Saçmalama! Bir sürü şeyi doğru yapıyorum, bir hata yaptım diye başarısız bir insan olmadım. Hata yapabilirim, bu benim ancak insan olduğumu gösterir. Aldığım derslere ve yapacağım değişikliklere odaklanmalıyım. Birileri benim hakkımda yıkıcı eleştirilerde bulunabilir ama bu dünyanın sonu değil! Herkes hata yapabilir ve bu her hata yapan kişinin başarısız olduğu anlamına gelmez. Tek bir hatamdan benim hakkımda bunu düşünmeyecek birçok insan olacaktır.

Kendimi açıklayabildiğimi umuyorum, okuduğunuz için teşekkür ederim.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz