Rektör Kutluhan: İleri teknoloji cihazlarımızla kurum ve firmaların yanındayız

Yayınlanma:11 Şubat 2021 20:19 Güncelleme:16 Mart 2021 17:54

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLTAM)’ı ziyaret ederek, merkez bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında Müdür Doç. Dr. Abdullah Akdoğan ve yetkililerden bilgi aldı.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektörün proje çalışmalarında ihtiyaç duydukları test ve analizlere yönelik hizmet veren PAÜ İLTAM’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar ve PAÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Doç. Dr. Ali Kaya ile birlikte inceleme ziyaretinde bulundu. Rektör Kutluhan ve beraberindekiler burada İLTAM Müdürü Doç. Dr. Abdullah Akdoğan ve araştırmacılardan, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Merkez bünyesinde analizlerde kullanılan; Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES), Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM), İyon Kromatografisi (IC), Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC), Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GC/MS), X-Işını Difraktometresi (XRD), X Işını Floresans Spektrofotometresi (XRF), UV Absorbsiyon Spektroskopisi, İndüktif Eşleşmiş Plazma ve Kütle Spektrometresi (ICP-MS), Toplam Organik Karbon Tayini Cihazı (TOC), Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (LC/MS-MS), Dinamik Mekanik Analizör Cihazı (DMA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre Cihazı (DSC), Simultane Termal Analiz Cihazı (STA) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) cihazları ile kamu kurumları ve özel sektöre yönelik yapılan analiz türleri konusunda araştırmacılar bilgi verdi.

İLTAM, Laboratuvarların Saf Su İhtiyaçlarını Ücretsiz Karşılıyor

Ziyaret kapsamında ayrıca, Üniversitenin araştırma laboratuvarlarının saf su ihtiyaçlarının karşılandığı saf su elde etme ünitesi de gezildi. Burada, İLTAM Müdürü Doç. Dr. Akdoğan, farklı bölümlerdeki araştırma laboratuvarlarında, analizler sırasında saf suyun oldukça sık kullandığını hatırlatırken, kurdukları saflaştırma sistemi ile Üniversitenin saf su ihtiyaçlarının tamamen ücretsiz olarak karşıladıklarını ve hiçbir laboratuvarın saf su sistemi almasına gerek kalmadığını ifade etti.

Rektör Kutluhan: “Bilimin sanayiden tarıma birçok farklı alanda uygulanması konusunda, kurumlarımız ve firmalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Ziyareti değerlendiren Rektör Ahmet Kutluhan şunları ifade etti: “Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge faaliyetlerimiz ile ülkemizde bilimin gelişmesine verdiğimiz katkıların yanında, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız ile özel sektörümüzden firmalarımızın yaptıkları Ar-Ge faaliyetlerine İLTAM aracılığı ile analiz çalışmalarımızla destek olmaktan dolayı son derece memnunuz. Üniversiteler bünyesinde İLTAM gibi merkezlerin aktif olarak çalışmalarını sürdürmeleri ve sanayinin ihtiyaç duyduğu analizleri, alanlarında uzman araştırmacılar ile gerçekleştirmeleri sanayicilerimizin katma değeri yüksek ürün geliştirme çalışmalarına önemli destekler sağlamaktadır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler, bilimin sanayiden tarıma birçok farklı alanda uygulanması konusunda, kurumsal altyapı projeleri ile üniversitemize kazandığımız ileri teknoloji cihazlarımızla kurumlarımız ve firmalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz