pau-ogrencisi-youtube

Pamukkale Üniversitesi öğrencisi ve oyun geliştiricisi Cem Gülmez, oyun sektörüne girmek ve oyun yapmak isteyen kişiler için YouTube’da “Unity3D Dersleri” adlı kanal açarak, 10 bin civarında takipçiye yardımcı oluyor.  

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Cem Gülmez, 2014 yılında hobi olarak başladığı oyun geliştiriciliğinebireysel olarak devam ediyor. YouTube’da Unity3D Dersleri adını verdiği kanaldan videolar hazırlayan ya da canlı yayınlar yapan Cem Gülmez, oyun yapmak isteyen veya oyun sektörüne girmek isteyen kişilere destek oluyor.

Unity3D Dersleri olarak ilk amacının oyun geliştiriciliğe başlamak isteyen insanlara samimi bir şekilde yol göstermek olduğunu belirten Gülmez, “Tek başıma Türkiye’deki oyun geliştirme sektörünü ilerletemeyeceğimi biliyorum ama bu işe başlama motivasyonunu bir kişiye bile verebildiysem asıl amacına ulaşmışımdır. Genç yaştan, ileri yaşa kadar kanalımda herkese eşit yaklaşmaya ve aynı samimiyeti kurmaya çalışıyorum” dedi.

Türkiye’de oyun geliştirme sektörünün, dünyanın diğer ülkelerine nazaran oldukça küçük bir sektör olduğunu vurgulayan Oyun Geliştirici Cem Gülmez, başlıca birkaç firma dışında özellikle platform olarak bilgisayarı tercih eden geliştirici sayısının oldukça az olduğunu kaydetti.  

PAÜ öğrencisi Cem Gülmez, oyun sektörü ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunurken, oyun yapmak isteyenler için merak edilenleri anlattı.

Gülmez’in açıklamaları şöyle:

Ülkemizde oyun geliştirici sayısı oldukça az

Türkiye’de platform olarak bilgisayarı tercih eden geliştirici firma sayısı az olsa da mobil oyun sektöründe kıyasıya bir rekabet mevcut ve buraya bakıldığında firmalardan ziyade daha çok bireysel geliştiriciler görmek mümkün. Ancak, genel olarak ele alındığında özgün içeriğin çok bulunmadığı daha çok bilinen, köklü firmalar tarafından yapılan/yayımlanan oyunların klonlarının mevcut olduğu bir alan. Mobil oyun geliştirmede pazar her geçen gün büyümekte ve gelişmekte olduğundan işini ciddiye alan geliştiriciler arasında kıyasıya bir rekabet mevcut. Özgün fikirler üretmek, trendlere uymak ve kaliteli içerik üretmek her alanda başarıya ulaştıracağı gibi bu alanda da başarıya ulaştıracağı için bir geliştiricinin bunları devamlı olarak takip etmesi gerekmektedir. Maalesef ki ülkemizde bunları takip eden ve ayak uydurmaya çalışan geliştirici sayısı oldukça az. Oldukça yüksek potansiyeli olan insanlar, hazıra konmaya veya kolay/kısa yoldan para kazanmaya çalıştığı için ne sektörde bir ilerleme kaydedebiliyoruz ne de insanlara bir şeyler öğretebiliyoruz.

Oyunlar artık birer sanat eseri

Dünya’da, oyun sektörü olsun oyun geliştirme sektörü olsun çok geniş ve çok köklü. Bilgisayarların evlere girmesinden, konsolların üretiminden bu yana da her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu iş dünyada diğer ülkelerde gerçekten çok büyük bir düzeyde işliyor. Hepimizin izlediği o filmlere dizilere yüz milyonlarca dolar harcanırken artık günümüz oyunlarına da bu harcamalar yapılıyor. Oyunlar dünyada birer eğlence, vakit geçirme aracı olarak görülmesinin yanında artık birer sanat eseri muamelesi görüyor. Üstüne basarak söylüyorum, dünyada bu sektör çok büyük ve inanılmaz hızlı ilerliyor.

Oyun geliştiriciliğe başlamak isteyenlere yol gösteriyorum

Unity3D Dersleri olarak ilk amacım oyun geliştiriciliğe başlamak isteyen insanlara oldukça samimi bir şekilde yol göstermek. Genç yaştan, ileri yaşa kadar kanalımda herkese eşit yaklaşmaya ve aynı samimiyeti kurmaya çalışıyorum. Kanaldaki videolarda genelde arkadaşıma anlatır gibi anlattığım için izleyen insanların küçük bir kısmı bundan hoşlanmasa da büyük bir kısmı bunun daha çok hoşlarına gittiğini ve daha iyi öğrendiklerini bana söylüyorlar. 

Çabuk para kazanmak istiyorlar

Bu bağlamda en çok karşılaştığım sorun, bu sektöre atılmak isteyen insanların hızlıca para kazanmaya başlamak ve milyonlara hitap eden oyunlar çıkartmayı istemesi oluyor. Bu ilk olarak bakıldığında herhangi bir sorun değilmiş, normal bir düşünceymiş gibi geliyor. Bir yere kadar doğru ancak bir oyunda hatta uygulamada, en basit bir tuşun altında bile satırlarca kod ve algoritma yatıyor. Bu soruna örnek vermek gerekirse bazen yorumlarda “RDR2 (Red Dead Redemption 2) veya Mount and Blade (Türk oyunu) benzeri oyun yapımını gösterir misiniz?” “GTA (Grand Theft Auto) gibi bir oyunu nasıl yaparım?” tarzında sorular ile çok karşılaşıyorum. Bende tatlı dille bu tarz sorular soranlara böyle şeylerin tek bir kişi ile yapılamayacağını, o tarz oyunları yapmanın yıllar sürdüğünü ve yüzlerce hatta binlerce insanın üzerinde çalıştığını anlatıyorum. Tabi bunu duyan ne yapıyor ya abonelikten çıkıyor ya da aklına ilk gelen şeyi söyleyip işi bırakıyor.

Programı 1-2 saatte silenler oldu

Aslında kanalımda anlatmak istediğim, evet oyun nasıl yapılır ancak onun yanında oyunu yaptıktan sonra ne yapabiliriz, nasıl hayaller ile işe başlamalıyız ve nereden başlamalıyız gibi sorulara cevap olmak. Çok büyük hayaller ile başlayıp, bir-iki saatin sonunda programları silen çok fazla kişiyle karşılaştım. İşe atılanların ilk isteği çok basit bir şekilde çok para kazandıracak bir oyun geliştirmek. Tabi bu söylediklerimden bunun olmayacağı gibi bir şey anlaşılmasın. Flappy Bird birkaç saatte yazıldı, yapımcısı zengin olup işin içinden sıyrıldı. 

Unity3D ile C# kodlama dili kullanıyorum

Kanalımdaki içeriğe gelirsek, oyun geliştirme ortamı olarak Unity3D, kodlama dili olarak da C# kullanıyorum. Genel derslerden, spesifik oyun türlerine ve mekaniklerine kadar çoğu şeyi öğretmeye çalışıyorum. Elimden geldiğince yol göstermeye ve yardımcı olmaya çalışıyorum. Videolarımda kullandığım dosyaları ve kodları paylaşmıyorum, insanlara en azından videoyu durdurup yazmalarını söylüyorum çünkü yazarak komutların ne işe yaradığını öğrenebilecekler. Ancak, yine burada da karşıma çıkan sorunlardan biri kodları paylaşmadığımdan dolayı gelen yorumlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz