PAÜ Hastanesinden çifte birincilik

Yayınlanma:10 Aralık 2020 14:20 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:11

Pamukkale Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı doktorları tarafından yapılan iki araştırma Türkiye Nükleer Tıp Derneği’nin düzenlediği ulusal kongrede Prof. Dr. Suphi Artunkal ve en iyi poster ödüllerine layık görüldü.


Nükleer Tıp Anabilim Dalından Prof. Dr. Doğangün Yüksel, Dr. Öğretim Üyesi Aziz Gültekin ve Dr. Ayşe Uğur tarafından yürütülen araştırma Prof. Dr. Suphi Artunkal Ödülü’nü kazanarak birincilik elde etti. Dr. Suphi Artunkal Ödülü her yıl yapılmakta olan Ulusal Nükleer Tıp Kongrelerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılmış, Türkiye’de başlanmış ve tamamlanmış, söz konusu kongrede sözlü olarak sunulan en iyi araştırma çalışmasına verilmektedir.

Türkiye’de ilk PAÜ tarafından üretildi

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Nükleer Tıp AD Dr. Öğr. Üyesi Aziz Gültekin, “Bu çalışmamızda; bölümümüzde Akciğer embolisinin PET /BT ile gösterilmesi için bir radyofarmasötik (radyoaktif ilaç) ürettik. Bu madde ülkemizde ilk olarak bölümümüz tarafından üretildi. Ga-68-MAA isimli bu maddenin üretimi ile ilgili patentleme çalışmalarımız devam etmektedir. Hayvan çalışması ile de mevcut yöntemlere alternatif bir görüntüleme yöntemi olduğunu gösterdik. Akciğer embolisi öldürücü bir hastalıktır. Hızla tanı konulması ve tedavi edilmesi gerekir. Geliştirdiğimiz yöntemin insanlarda da uygulanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnsanlarda kullanıldığında emboli tanısı için mevcut yöntemlere göre çok daha iyi bir tanı yöntemine sahip olacağız” dedi.

“Meme kanserinde erken görüntüleme önemli bilgiler verdi”

Nükleer Tıp Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Tarık Şengöz, Dr. Öğretim Üyesi Aziz Gültekin, Prof. Dr. Olga Yaylalı, Prof. Dr. Doğangün Yüksel ve Patoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Yeliz Arman Karakaya tarafından yürütülen bir araştırma da en iyi poster ödülüne layık görüldü. Araştırmanın konusu meme kanseri tanısı alan olgularda PET-BT ile görüntülemenin önemini içermektedir. Konu ile ilgili açıklama yapan Nükleer Tıp AD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarık Şengöz, “Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Meme kanserinde, tedaviye başlamadan önce erken dönemde yapılan PET/BT görüntülemenin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Biz çalışmamızda, meme kanserli hastalarda tedavi öncesi PET/BT görüntülemesi yaparak, elde ettiğimiz bulgular ile hastada kanserin seyrinin nasıl olacağını, hangi tedaviden fayda göreceğini gösteren bazı belirteçlerin uyumunu araştırdık. Ulaştığımız bulgular neticesinde, meme kanserli hastalarda erken dönemde yapılan PET/BT görüntülemenin hastalığın seyrini tahmin etmek için önemli bilgiler verdiğini gözlemledik” dedi.
Doç. Dr. Şengöz son olarak; meme kanserinin toplumdaki yaygınlığı göz önüne alındığında, çalışmaları sayesinde PET/BT görüntülemenin bu hastalardaki katkısının oldukça önemli olduğunu ortaya koyduklarını da belirtti.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz