Yayınlanma:08 Aralık 2020 11:53 Güncelleme:08 Aralık 2020 11:53

Gördük sayfayı kaydırdık, duyduk medya sesini kıstık en önemlisi de sustuk ve hak olmayanı yazmaya başladık!

Yüzyıllar boyunca insanlığın birbirleriyle iletişim yöntemleri değişerek ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. İlk çağlardan bu yana değişen çok şey olmuş, insan adeta türler içerisinde hızla yol alan olmuştur. Burada kimilerine göre göreceli bir kavram olan evrimden bahsetmek yerine insanların çağın ötesine ulaşırken yaşadığı bazı sorunlara değineceğim.

İlk alet, ilk yazı, resim derken çok farklı bir seviyeye internet çağına kadar geldik. Atalarımızın belki de bahsi geçse o zamanlar için söz eden kişiyi akıl hastası, saçmalayan ve belki de büyücü olarak tanımlayıp toplumdan dışlayacaklarını sanıyorum.

Peki, böyle olunca iyi mi oldu? Çağımızın sınırsız iletişim imkanları, sınırsız teknoloji, bunların yanı sıra bitmek bilmez tüketim sevdası ve sınırlı kaynaklarımız. Tüm bunlar hayatımızı kolaylaştırırken bize ne yaptı? Sohbet edemeyen, okuyamayan, hazırı seven, dostlarını bir ekranda arayan bir nesille karşı karşıya kaldık –üstelik bu saydıklarım daha da çoğaltılabilir-.

İnsanoğlu yol aldıkça güvensiz ve yalnız kaldı, işin başında bunu istediklerini pek sanmıyorum fakat bazı sonuçlar öngörülemezdir. Bu sözde güzel ve kolay teknoloji bize kolaylıklar getirdi evet, peki; başka neler yaptı? Birbirimizi kandırmamız, dolandırılmamız, yalanlar söylememiz, hayatlarımızı umarsızca diğerleriyle paylaşmamıza sebep oldu. Bir yere kadar güzel gittik kabul ediyorum. Yararlı yönlerine ağırlık verdik evet. Ama o kadar derin ve bilinmez bir çukurdu ki birçoğumuz kaybolduk.

Ailemizi unuttuk, eşimizi, dostumuzu. İnsanlara yalan yanlış bildiriler gönderdik, galeyana getirdik, paralarını, duygularını, belki de emeklerini sömürdük. Faydalarını çoğaltmak yerine zararlarından kar elde etmeye kalktık. Kısacası kendimizi soyutladık ve görmek istediğimizi görerek kazancımızı sağladık. İnsanoğlunun etkileşim ve karşılıklı ilişki içinde olması gerektiğini unuttuk. Gördük sayfayı kaydırdık, duyduk medya sesini kıstık en önemlisi de sustuk ve hak olmayanı yazmaya başladık.

Görüyorum ki gelecek nesillerin bu farkındalığa varıp teknolojiyi daha verimli ve etkin kullanmasını dilemekten başka çaremiz kalmadı. Bilinçli, düşünmeyi ve konuşmayı unutmamış güzel nesiller dileğimle…

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz