pau-deprem-bolgesinde

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Dağ Arama Kurtarma Öğrenci Topluluğu, İzmir’de meydana gelen deprem sonrası bölgeye hızla giderek kurtarma çalışmalarına katıldı.

Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde yıkılan ve hasar gören binalarda kurtarma çalışmaları devam ederken, resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine Pamukkale Üniversitesi Dağ Arama Kurtarma Öğrenci Topluluğu’da destek verdi.

“7 farklı ilden İzmir’e ulaşım sağladık”

Valilikle imzalanan protokol ile operasyonlara katılma yetkisi bulunan Pamukkale Üniversitesi Öğrenci Topluluğu, Dağ Arama Kurtarma Derneği ile koordineli bir şekilde deprem bölgesinde çalışmalara katılıyor. Dağ Arama Kurtarma Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Yılmaz, yaptığı açıklamada “İlk ekip gece saat 02.00 civarı deprem bölgesine ulaştı. Pandemi sebebiyle çoğu öğrenci farklı şehirlerdeydi, o nedenle 7 farklı ilden İzmir’e ulaşım sağladık. İnsanlar büyük bir panik içerisindeydi. Biz arama kurtarma ekipleri olarak sakinliğimizi koruyup aldığımız eğitimler neticesinde insanlara yardımcı olduk. AFAD ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz, enkaz altında arama kurtarma çalışmalarına katılıyoruz, yaralılara müdahale edip, acil ekiplerine yönlendiriyoruz. AFAD ekiplerinin her türlü ihtiyacına destek oluyoruz” dedi.

Hatice YILMAZ – Pamukkale Üniversitesi Dağ Arama Kurtarma Öğrenci Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi

“Deprem konusunda bilinçsiziz”

Acıpayam depreminde olduğu gibi halkın afet konusunda bilinçsiz olduklarını belirten Hatice Yılmaz, “Aslında panikle daha çok hata yapılıyor ve hayatları daha da tehlikeye girebiliyor. Bunun en büyük sebebi de afet bilincinin olmaması ve afet konusunda eğitim eksikliği. Afet öncesinde önlem alınmaması, afet sırasında yapılması gerekenlerin yapılmaması ve afet sonrasında aynı şekilde bu gibi eksiklikler insan hayatını daha da tehlikeye sürüklüyor. Sadece İzmir değil Türkiye aslında bir deprem bölgesi. Bu gibi durumlar her zaman yaşanabilir. Halkımızın her zaman bir afet yaşanabilecek gibi önlem alması gerekiyor, başımıza gelmez diyoruz ama gelebiliyor. AFAD vb. kuruluşlardan eğitim alıp insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Afet değil bazen bilgisizliğimizde hayatımıza mal olabiliyor” dedi.

Deprem bölgesine PAÜ Dağ Arama Kurtarma Topluluğu’ndan Başkan Enes Yağcı ile birlikte Hatice Yılmaz, Yavuz Selim Öztekin, Fatma Altıner, Mehmet Özmen, Burak Kahraman ve Ercan Koral katıldı.

PAÜ Dağ Arama Kurtarma Topluluğu’nu sosyal medyadan takip edebilirsiniz. İnstagram: @paudagaramakurtarma, Twitter: pau_dak

Denizli seferber oldu

Denizli’den deprem bölgesine ilk etapta AFAD koordinesinde 2 arama kurtarma aracı, 6 arama kurtarma personeli, 20 itfaiye personeli, 5 itfaiye aracı, 15 kişilik AKUT Arama Kurtarma Derneği ekibi, İHH İnsani Yardım Vakfından 3 araç ile 12 personel, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından 11 araç ve 29 personel, Denizli Büyükşehir Belediyesine bağlı bir arama ve kurtarma aracı, iki arazöz, iki pikap ve 16 personel  görevlendirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz