Yayınlanma:26 Ekim 2020 20:35 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:22

Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Güneş Tamer Öztürk, uzaktan eğitimle girdiği derslere reklam almak için sosyal medyada ilan verdi. Dersin içeriğine ve katılım sayısına göre reklam fiyatı değişiyor. Pazarlama, CRM, Ekonomi dersleri 10 TL, Uygulamalı bilişim dersleri 5 TL.

Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4. sınıf öğrencisi Güneş Tamer Öztürk, uzaktan eğitimle katıldığı ‘İnternette Pazarlama’ dersinde aklına bir fikir geldi. Canlı ders esnasında reklam almayı düşünen Öztürk, twitterda “Mevcudu 60-90 kişi arasında değişen katılımı yüksek derslere yaptığım yorumlara ek olarak firma reklamı verilir. Pazarlama, CRM, Ekonomi dersleri 10₺/Mesaj. Uygulamalı bilişim dersleri 5₺/Mesaj” paylaşımında bulundu. Dersin içeriğine ve katılım sayısına göre fiyat tarifesinin değiştiği ilanda, amaç öğrencilere cüzi miktarlarda destek olmak.

Derse katılım arşa çıkardı

Konu ile ilgili bilgi veren PAÜ öğrencisi Güneş Tamer Öztürk, şunları söyledi: “Öncelikle paylaşım ciddi olmamakla beraber konuyla ilgili ders çalışırken aklıma gelmiş bir paylaşımdı. Zoom kullanırken de henüz hesabı yeni açıp düzenlemeler yaparken video arka planına üniversitemizin resmini koyduğumda da aynı durum aklıma gelmişti. “Video konferansta şuraya tam arkaya reklam koysak tebessüm ettirir, reklam aldım diye de espri yaparım” şeklinde düşünmüştüm. ‘İnternette Pazarlama’ dersine çalışırken de aynı durum canlı ders sohbeti için aklıma geldi. Elimden geldiğince derse katılan yorum yapan bir öğrenciydim. Bu yüzden ders tekrarında kendi yorumumu görünce de şuraya bir reklam fena olmazdı diye kendimce gülmüştüm. Durumun etik olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Düşünsenize yüz yüze derstesiniz ve her parmak kaldıran öğrenci cevabını verdikten sonra “Kardeşler Kundura” diye reklama giriyor. Komik olurdu ama etik olmazdı. Tabi bir yandan da böyle bir şey olsa ve firmalar öğrencilere cüzi miktarlarda da destek olmuş olsa diye de düşünmedim değil. Düşünsenize mantıklı yorumlar çerçevesinde yaptığınız reklam başına para alıyorsunuz. Derse katılım arşa çıkardı sanırım :)”

Eğitimin uzaktan olması taraftarıyım

İkinci Öğretim Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümündeyim. Normalde 4. sınıf olmam lazım ama şuan 3. Sınıf dersleri çoğunlukta aldığım için soranlara 3 diyorum 🙂 Uzaktan eğitim ile ilgili olarak içinde bulunduğumuz dönemde eğitimin uzaktan olması taraftarıyım. Ama bir mühendislik, sağlık, spor veya sanat alanlarındaki bölümler hakkında yorum yapmam pek doğru olmaz. Meslek lisesi mezunu olduğum için uygulamalı derslerin veriminin deneylerle arttığını biliyorum fakat dediğim gibi uygulamalı alanlar hakkında böyle bir süreçte yorum yapmam pek doğru olmayabilir fakat benim kendi bölümüm açısından uzaktan eğitim gayet verimli geçiyor. Yönetim alanındaki derslerimiz okulda eğitmenlerle ders anlatımı sonrası sohbet ve tartışmalarla geçtiği için aynı ortamı elektronik ortamda da sağlayabiliyoruz. Bilişim alanındaki derslerimiz ise okuldayken bilgisayar laboratuarında yine evdekinden çok farklı olmayacak şekilde bilgisayar başında geçiyordu. Bu yüzden herhangi bir aksaklık yaşamıyorum aksine bilişim alanında okuduğumuz için daha verimli geçtiğini söyleyebilirim.

Az hata, yüksek verim ile süreci atlatmalıyız

“Sonuçta pandemi öncesinde bazı yabancı ülkelerdeki seçkin üniversiteler uzaktan eğitim ile yüksek lisans imkanı sağlıyordu ve bu giderek yaygınlaşmaya başlayacaktı. Sıkıntılı pandemi sürecinde bu durum hızlanmış olsa da normal şartlarda da yakın gelecekte böyle bir eğitim sistemine geçiş dönemini yavaş yavaş da olsa yaşayacaktık. Fakat her ne kadar kendi açımdan dersler verimli geçse de benimle aynı şartları sağlayamayan arkadaşlarım da elbette ki vardır. İnternet imkanı olmayan, bilgisayarı olmayan arkadaşlarımız okullar açıkken istediği zaman laboratuarları kullanabiliyordu. Fakat şu durumda böyle bir fırsatlara sahip değiller maalesef. Fakat pandemi sürecini göz önüne aldığımız zaman da sağlıktan daha önemli bir şey olmadığı için elimizden geldiğince az hata, yüksek verim ile süreci atlatmalıyız. Yani eşit şartlarda olduğumuzu varsayarak; sabahları ders materyallerini inceleyip akşam derse hazır bir şekilde derslere katılmanın kendi açımdan çok verimli geçtiğini düşünüyorum.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz