Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 1310 öğrencinin uzaktan eğitime katılamadığını belirterek, bilgisayarı olmayan öğrenciler için “En kısa zamanda bilgisayar ve tabletleri onlara ulaştırmak istiyoruz. Şahsen kendimde bir tane hediye etmek istiyorum” dedi. Pamukkale Üniversitesi resmi twitter hesabından, tableti olmayan öğrenciler için sosyal medya kampanyası başlatıldığını, #birtablettebenden hashtagiyle duyurdu.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Ülke TV’de Genç Vizyon programının konuğu oldu. İsmail Yolcu’nun moderatörlüğünü yaptığı, Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu’nun katkı sunduğu programda Zirvedekiler Köşesi’nde Pamukkale Üniversitesi konuşuldu.

Öğrenciye sorumluluk yükleyeceğiz

Pamukkale Üniversitesi’nin Teknofest’te aldığı başarıları anlatan Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, geleceğin eğitime bağlı olduğunu vurgulayarak, eğitimin önemine değindi. Prof. Dr. Kutluhan, “Pandemi Mart ayında üniversitelerin kapanmasına neden olmuştur. Öğrenci ve hocalar olarak eğitimle ilgili bir muhasebe yaptık. Bu muhasebe sonunda eğitimin klasik olarak hoca eğitiminin dışına çıkmasına karar verdik. Hoca eğitiminden kastımız hocanın dersi, hocanın sınavı, sonrada dersten geçme şeklindedir. Aslında eğitim öğrencinin dersi, öğrencinin sınavı şeklinde olup, öğrenciye sorumluluk yükleyebilmektir” dedi.

Öğrencilerin %70’i dersi geçmek için çalışıyor

Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, programda önemli açıklamalarda bulundu. Kutluhan, uzaktan eğitim, eğitim sisteminde başlayan yeni uygulama ve beklentiler ile ilgili şunları söyledi: Öğrenciler arasında bir dersin anlaşılıp anlaşılmaması noktasında anket yaptığımızda üniversite öğrencilerinin %70’i dersi geçmek için çalıştığını söylemektedir. Bu ezbere tekabül eder. Ders geçilmek için çalışılmamalı, dersin anlaşılması için çalışılmalı. Neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde, şu anda uzaktan eğitim yapıyoruz, öğrenci için gerekli alt yapının hazır olup olmadığını kontrol etmek istedik.

1310 öğrenci uzaktan eğitime ulaşamıyor

Uzaktan eğitime her öğrencimiz ulaşabiliyor mu? Mevcut 52 bin 900 öğrencimiz var ve her birine tek tek ulaştık. Bu öğrencilerimizin 1310 kişisinin uzaktan eğitime ulaşamadığını, 621’inin ise bilgisayarının olmadığını, geriye kalan önemli bir kesiminde internet kotasının yetmediğini öğrendik. Bu sonuç bizi bir çalışmaya sürükledi. Bizim bu öğrencilere ulaşmamız gerekiyor.

En kısa zamanda bilgisayar verilecek, bende hediye edeceğim

Mesela öğrencilerin bir kısmı doğu bölgesinde midir diye baktığımızda öyle olmadığın gördük. Aydın’ın Efeler ilçesinden bir öğrencimizin bilgisayarının olmadığını görüyoruz.  En kısa zamanda bilgisayar ve tabletleri onlara ulaştırmak istiyoruz. Şahsen kendimde bir tane hediye etmek istiyorum.

Öğrenci ve hocalardan daha aktif olmalarını bekliyorum

Bu alt yapıyı sağladıktan sonra öğrenciden ne istiyoruz? Dersi geçmek için çalışan bir öğrenci en fazla bir iki defa okuyabilir. Halbuki neden sonuç ilişkisi üzerinde durarak dersi çalıştığı zaman daha kolay anlar, bakmadığı yerlerde dahi kıyas yaparak bir şeyler yapabilir. Biz bu noktada klasik derslerin hocalar tarafından verilmesini istemiyoruz. Ders materyallerini önceden sisteme yükleyerek, öğrencinin dersini orada dinlemesi ve ilgili pratik videoyu izlemesini sağlıyoruz. Öğrenci, mevcut ders saatinde ise hocayla dersi tartışıyor. Hoca dersin daha iyi anlaşılması için problem ve örnekleme yapabiliyor. Pamukkale Üniversitesi olarak bu yönteme geçtik. Daha başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. Ancak sistem değişiklikleri zaman ister, öğrenci ve hocalardan daha aktif olmalarını bekliyorum.

Müthiş uygulama

Pamukkale Üniversitesi’nin uygulamasını çok beğendiğini belirten Eğitimci-Yazar Süleyman Beledioğlu, “Öğrenci amfide ders dinleyen edilgin konumdan çıkıyor ve bizzat katılımcı uygulamacı seviyeye giriyor. Müthiş bir uygulama ve umarım yaygınlaşır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz