Pamukkale Üniversitesi son günlerde sağlık alanında etkili çalışmalara imza atıyor. PAÜ’de Türkiye’nin ilk ve tek kompakt Pulmonoloji Merkezi ve en son teknoloji ile ozon tedavisinin yapıldığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitesinin açılışı yapıldı. Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde ise incelemelerde bulunuldu.

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri, Denizlili iş insanı Bezsan Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Akçay’ın bağışı ile yeni bir servis ve yoğun bakım ünitesine kavuştu. Kurdele kesimi ile sağlık hizmetlerine açılan Aysel ve Himmet Akçay Girişimsel Pulmonoloji Servis ve Yoğun Bakım Ünitesinde; göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi ve benzeri bölümlerinin yanında yoğun bakım ünitesinde de;  on servis yatağı, altı adet tek kişilik yoğun bakım yatağı, bir adet Bronkoskopi-EBUS odası, bir adet işlem odası Pulmoner rehabilitasyon, fizik tedavi ünitesi bulunuyor. 

Türkiye’de ilk ve tek

Servis yatağı, yoğun bakım, işlem odası, bronkoskopi ünitesi, fizik tedavi ünitesi gibi birçok fonksiyonu bünyesinde barındıran kompakt bir merkez olmasıyla Türkiye’de ilk ve tek merkez olma özelliği de taşıyan servis ve yoğun bakım ünitesinde ayrıca: Covid tedavisi, akciğer kanseri tanı ve tedavisi, lenf kanserleri, verem hastalığı, zatürre, sarkoidozis, interstisyel akciğer hastalıkları tanı ve tedavisi de yapılabilecek. Koah hastalarına hacim küçültücü tedaviler olan tel tedavisi ve valf tedavileri de uygulanabilecek. Akciğer kanserlerine stent uygulamaları, lazer ve kriyo tedavileri uygulanabilecek. Çeşitli nedenlerle akciğerlerine su toplanan hastaların tanısı ve tedaviside mümkün olacak. Girişimsel işlem gerektiren hastalarının işlem sonrası takiplerin kolaylıkla yapılabileceği servis ve yoğun bakımı ile hastalara en iyi hizmetin sunulması amaçlanıyor.

GETAT ünitesinde en son teknoloji ile ozon tedavisi

Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim dalında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesinde, Ozon tedavileri uygulanmaya başlandı.

Anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç, ozon uygulamalarının vücudun antioksidan sistemini uyararak hücre hasarını önleme, sağlıklı yaşam/yaşlanmayı sağlama ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği olduğunu belirtti. Bu yönü ile sadece hastalıkların tedavisi için değil, hastalıklardan korunmak, sağlıklı yaşamak ve anti-aging içinde uygulandığını belirten Ardıç, son yıllarda giderek popüler olan ozon tedavilerinin, üniversitede açılan ünitede, en son teknoloji kapalı sistem ozon cihazı ile doğru kişiye, doğru endikasyonda, doğru uygulama ile güvenli tedavi konforu ile uygulandığını söyledi.

Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi incelendi

İl protokolü, Pamukkale Üniversitesi’nin Denizli iline sağlık turizmi alanında önemli katkılar sunması hedeflenen ve yapımı devam eden Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde incelemelerde bulundu. Proje alanında yer alan; klinik blok, hasta odaları ve ıslak zemin alanları ile termal havuzlar, terapi havuzları, açık termal havuz, poliklinik, zemin kat acil bölümü gibi alanlar ziyaretçiler tarafından incelendi.

19 bin 746 m2’lik arsa üzerine inşa edilen; idari blok, poliklinik bloğu, havuz bloğu ve klinik (yatak) bloğu olmak üzere dört ayrı bloktan oluşan ve 96 yatak kapasitesine sahip PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, ulusal ve uluslararası platformda hastalara kapılarını açacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz