“Mekanlar tasarlıyorsunuz ama eğitim aldığınız mekanınız yok”

Yayınlanma:16 Eylül 2020 21:19 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:28

Pamukkale Üniversitesi’nde Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin kendisine ait bir mekanının olmadığını belirten Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont,  “Düşünün ki mekanlar tasarlıyorsunuz ama eğitim aldığınız mekanınız yok. Öğrenciler başka fakültelerde ders almaya çalışıyor” dedi.

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, her hafta Ege Tv’de yayınlanan Kentin Aynası programında Ayhan Çimendağ’ın konuğu oldu. Genç mimarlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Alayont, 2018 yılından itibaren krizin içinde olduklarını, genç mimarların ofis açamadığını, açmış olanlardan ise kapatanların olduğunu söyledi. Alayont, “Umarım bundan sonraki dönemde ekonomi düzelir ve sektörümüzde yaşananlar normale, hak ettiğimize döner. Eskiden 1 haftada iş bulurdu genç mimarlar ancak şu an yüzlerce cv var. Şu anda asgari ücretin altında çalışacak ya da hiçbir ücret talep etmeden sadece tecrübe etmek için çalışacak bir sürü genç mimar var. Onlar da haklılar. Tecrübe etmek zorundalar. Bizler de uğraşıyoruz bu durum için. Şu an Denizli Mimarlar Odası görmediği krizi yaşıyor. Meslek içi eğitimler veriyoruz ve genç mimar arkadaşlarımızın kendilerini donatmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Yeni mimarların iş bulamadığını duyanlar artık bu mesleği tercih etmiyor

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, “Türkiye’de 145 tane mimarlık fakültesi, 8 bin kontenjan var. Bunun karşılığında iş yok. Maalesef garsonluk yapan mimar da var. Dolayısıyla öncelikle talebimiz nitelikli mimarlık eğitimi veren fakülteler. Yeni fakülte açmak değil. Bazı vakıf üniversitelerinde öğretmen bile yok. Bu vakıf üniversitelerinde daraltmaya gitmek gerekiyor. Mimarlık eski parlak günlerini yaşamıyor. Mimarlık evrensel bir meslek. Yeni mimarların iş bulamadığını duyanlar artık bu mesleği tercih etmiyor. Çözüm ekonominin düzelmesi ve nitelikli eğitim. Mimarlık fakültesi Pamukkale Üniversitesi’nde de var ancak öğrencilerin kendi mekanı yok. Düşünün ki mekanlar tasarlıyorsunuz ama eğitim aldığınız mekanınız yok. Öğrenciler başka fakültelerde ders almaya çalışıyor” diye konuştu.  

Kaynak: Ayna Haber

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz