Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencileri, “Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması”nda ikincilik ve üçüncülüğü elde ettiler.

Takasbank tarafından kurulan ve işletilen Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) altyapısının kullanıldığı yarışma, üniversite öğrencilerini uzun vadeli yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve TEFAS Fon Bilgilendirme Platformu’nun kullanım yaygınlığını artırmak amacıyla düzenlendi.

30 Haziran 2020’de biten yarışmada 10.000 TL tutarındaki büyük ödülü, yarışma sonunda 2.468.720,10 TL sanal portföy büyüklüğüne ulaşarak en çok getiriyi sağlayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansmanı Bölümü öğrencisi Mehmet Berkay Yılmaz almaya hak kazandı. Pamukkale Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Bünyamin Dilsiz 2.449.616,81 TL sanal portföy büyüklüğüne ulaşarak 5.000 TL tutarındaki ikincilik ödülünü, Pamukkale Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Gökçe Kabay ise 2.390.586,91 TL sanal portföy büyüklüğüne ulaşarak 2.500 TL tutarındaki üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. 260 gün süren yarışmada birinci olan yarışmacı yüzde 147, ikinci yarışmacı yüzde 145 ve üçüncü yarışmacı ise yüzde 139 getiri sağladı.

Katılımcıların her biri 1 milyon TL tutarındaki sanal bütçe ile sadece TEFAS’ta işlem gören yatırım fonlarından fon sepetlerini oluşturup, ayda üç kere sepetlerinde gerekli fon değişikliklerini yaparak risklerini dağıtmaya çalıştılar. İlk üçü paylaşan yarışmacılar, COVID-19 salgınından sonra ortaya çıkan piyasa koşullarında bu getiriyi portföy çeşitlendirmesi ile sağladılar.

PAÜ’yü başarıyla temsil ettik

Pamukkale Üniversitesi’ni başarıyla temsil ettiklerini belirten İktisat Bölümü öğrencisi Bünyamin Dilsiz, “Pamukkale Üniversitesi Yatırım Kulübü  Kurucu üyesi ve başkan yardımcısı olarak finansal okuryazarlığımızı arttırmak için bu gibi yarışmalarda teoride öğrendiğimiz bilgileri pratiğe dönüştürme fırsatı buluyoruz. Yarışmalarda üniversitemizin ismini üst sıralarda temsil ediyoruz. Daha önce düzenlenen sanal borsa yarışmalarında iki defa birincilik elde ettim ve Takasbank’ın düzenlemiş olduğu üniversiteli fon sepetim yarışmasında da 1000 kişiden fazla katılım sağlayan üniversite öğrencilerinin arasında ikincilik derecesi elde ettim. Böyle başarıların farkında olup öğrenci arkadaşlara duyurup ilgilendiğiniz için PAÜ Burada ailesine teşekkür ederim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz