Profesörün Mars Hayali…

Yayınlanma:06 Temmuz 2020 12:04 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:39

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Adak, Mars’ta koloni kurulma çalışması olsa gitmek istediğini, sağlıklı ve donanımlı olmak için çabaladığını belirtti. Ama uzaya ilk özel sektör roketini gönderen Elon Musk’ın hesaplamalarına göre, Mars’a bir kişinin gönderilmesinin maliyeti 10 milyar dolar… Bu durumda, sayın hocamız Adak’a “Sağlıklı ve donanımlı olmak yetmez, sen paradan haber ver hocam” demeden geçemiyoruz!

Pamukkale Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Muzaffer Adak, twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Fizik alanında bilimsel çalışmalar yapan ve dersler veren Prof. Dr. Adak, ilk twitinde “Mars gezegeninde koloni kurulma çalışmaları olsa kimler gitmek ister?” sorusunu sordu ve ikinci twitinde ise “Ben isterim. O yüzden sağlıklı ve donanımlı olmak için çabalıyorum” cevabını verdi.

BİR İNSANIN MALİYETİ 10 MİLYAR DOLAR…

İnsanoğlu Ay’a ayak bastığından beri yeni hedefi Mars. Kızıl Gezegen olarak da anılan Mars’a henüz ayak basılmadı. Ama şimdiden gezegeni kolonileştirmek için onlarca proje mevcut.Bilim insanları Mars’ın kolonileştirilmesindeki ilk adımın 2030’lu yıllarda gerçekleşmesini bekliyor. Peki Mars’ta koloni kurabilmek için en az kaç insana ihtiyaç var?

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, bu sorunun yanıtı Bordeaux Ulusal Politeknik  Enstitüsü’nden Jean-MarcSalotti tarafından verildi.Jean-MarcSalotti tarafından yayınlanan makaleye göre Mars’ta kendi kendine yetebilen bir uygarlık kurabilmek için en az 110 insanı Dünya’dan Mars’a göndermek gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Mars’ta bir koloni kurmak için ‘Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’ kurulması gerektiğinin altını çizen Musk, insanları bu projeye çekmek adına istenilen ücretin de düşürülmesi gerektiğini belirtmişti.Şu an sahip olunan uzay seyahati teknoloji ile bir insanı Mars’a göndermenin maliyetinin 10 milyar dolar olduğunun altını çizen Musk, Kızıl Gezegen’de bir koloni kurmak için kendi kendisine yeten bir medeniyet kurulmasının zorunluluğunu dile getirmişti.

SAĞLIKLI OLMAK YETMEZ HOCAM!

Öte yandan, uzaya ilk özel sektör roketini gönderen Milyarder İşadamı Elon Musk’ın hesaplamalarına göre, Mars’a bir kişinin gönderilmesinin maliyeti 10 milyar dolar… Bu durumda, sayın hocamız Adak’a “Sağlıklı ve donanımlı olmak yetmez, sen paradan haber ver hocam” demeden geçemiyoruz!

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz