Pamukkale Üniversitesi, pandemi sürecinde Erasmus+ ile ilgili öğrencilerin sıkça sorduğu sorulara cevap verdi.

  • 1-2020-2021 eğitim-öğretim yılında Erasmus+ öğrenim/staj hareketliliğine hak kazandım, hareketliliğimi yapabilecek miyim? Hareketliliğinizi yapabilmeniz, YÖK‘ün hareketlilik gerçekleştirilebileceğine dair yeni bir duyuru yapmasından sonra mümkün olacaktır. Bu zamana kadar, karşı kurumun ve Pamukkale Üniversitesi’nin istediği belgeleri (Learning Agreement- Before The Mobility- , Application Form vb.) hazırlayabilirsiniz.
  • 2-Pandemi nedeniyle dönem değişikliği yapma hakkım var mıdır? Bunun için ne yapmam gerekiyor? Pandemi nedeniyle dönem değişikliği yapma hakkınız bulunmaktadır. Eğer hareketliliğiniz güz ve bahar dönemini kapsıyorsa, karşı kuruma durumunuzu bildirdikten sonra koordinatörlüğümüze mail yoluyla dilekçe göndererek hareketliliğinizi bahar dönemine alabilirsiniz. Eğer yalnızca güz dönemi için hak kazanmışsanız, bahar dönemi gidebilmek için öncelikle karşı kurumdan onay almalısınız. Sonrasında aynı şekilde, bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.Erasmus+ Staj Hareketliliği için seçilmiş öğrencilerimiz mevcut haklarını, daha ileri tarihli bir kabul mektubu alarak ve buna göre yeni bir Learning Agreement doldurarak erteleyebilirler.
  • 3-Vize işlemlerine başlamalı mıyım? Öğrencilerimize, YÖK’ten yeni bir duyuru yapılana kadar geleceğe yönelik herhangi bir harcama (vize, sigorta, uçak bileti, yurt ücreti)  yapmamaları tavsiye edilmektedir. Buna rağmen, talep eden öğrencilerimize vize için hibe yazısı verilmektedir. Bu durumda öğrencimizden yapacağı harcamaların sorumluluğunun kendine ait olduğuna dair bir beyan alınmaktadır.
  • 4-Bu eğitim-öğretim yılı sonunda mezun olacağım, Erasmus+ staj başvurusu yapabilir miyim? Şu an için tüm hareketlilikler YÖK tarafından durdurulduğu için, daha öncesinde duyurusu yapılan ilanlar da iptal edilmiştir. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı başlayana kadar yeni ilana çıkılmayacaktır.
  • 5-Pandemi nedeniyle Erasmus+ hakkımdan vazgeçmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Koordinatörlüğümüze, e-mail yoluyla bir dilekçe göndermeniz yeterlidir. Bu durumda, mücbir sebep dolayısıyla vazgeçtiğiniz için daha sonraki başvurunuzda 10 puan kesintisi uygulanmayacaktır.

Erasmus+ hareketliliğinden vazgeçmek isteyen öğrencilerimize bir an önce vazgeçme dilekçesi göndermeleri tavsiye edilmektedir.Dilekçe gönderilmediği sürece, öğrencimiz sistemde Erasmus+ öğrencisi olarak görünecektir ve eylül ayında ders kaydı yapamayacaktır.

Öğrencilerimiz, öğrenim hareketliliğiyle ilgili yapmaları gereken diğer tüm işlemler için aşağıdaki sunumumuzdan yararlanabilirler.

Sunum için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz