Pamukkale Üniversitesi’nin eski rektörlerinden, yerel mahkeme tarafından beraat kararı verilen Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve ‘PAÜ Yapılanması” sanığı 24 kişinin davası ayrıldı ve yeniden yargılanma süreci başladı.

Bir süre içeride yattıktan sonra tahliye edilen ve Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 11 Mayıs 2018 tarihinde beraatlarına karar verilen PAÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Yardımcısı Ali Keskin ve 28 diğer ‘PAÜ FETÖ Yapılanması’ sanıkları, Antalya 2. Ceza Dairesi tarafından karara bağlandı.

Bu karara göre PAÜ eski Röktörü Bağcı, Yardımcısı Keskin olmak üzere toplam 24 sanığın, 30 Haziran’da duruşmalı olarak yeniden yargılanmalı gerçekleşecek.

Kararda, yerel mahkemenin sanık Engin Çamdere hakkında verdiği 8 yıl 9 ay hapis cezasında orantısız teşdit uygulandığı gerekçesiyle hükmün bozulmasına karar vererek, sanığı “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

İspat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu belirten ceza dairesi, yerel mahkemece 47 sanık hakkında verilen değişen oranlardaki hapis cezalarını ise hukuka uygun bulunduğu belirtilerek, istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi.

YARGILAMA SÜRECİ NASIL İŞLEMİŞTİ…

Denizli’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Pamukkale Üniversitesi’ndeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 115 sanık hakkında açılan davada 64 sanığa 1 yıl 6 ay 22’şer gün ile 8 yıl 9’ar ay arasında değişen sürelerle hapis cezası verilmiş, eski rektör Hüseyin Bağcı beraat etmişti.

Mahkeme, FETÖ’nün üniversite yapılanmasında etkin rol aldıkları suçlamasıyla Hakan Yörükoğlu ile Engin Çamdere’ye 8 yıl 9 ay hapis cezası verirken, diğer 62 sanığa 1 yıl 6 ay 22’şer gün ile 7 yıl 6’şar ay arasında değişen hapis cezası vermişti.

Heyet, ayrıca PAÜ’nün eski rektörü Hüseyin Bağcı ve eski rektör yardımcısı Ali Keskin ile 46 zanlının da beraatine hükmetmişti. 26 sanıktan 10’u, tutuklu kaldıkları süreler göz önüne alınarak tahliye edildi.

Firari sanıklar Ebubekir Aydoğmuş, Fahri Tercan ve Sümeyra Eliçabuk hakkındaki kamu davasının dosyadan ayrılması ve haklarındaki yakalama kararının infazının beklenmesi kararlaştırılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz