Yayınlanma:09 Nisan 2020 20:36 Güncelleme:06 Ağustos 2021 23:41

Pamukkale üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın, PAÜ BİYOM’un bilim tarlalarına kanalizasyon hattı geçirmek istediği ve nisan ayı sonuna kadar Çal’a taşınması için resmi yazıyla talimat verdiği PAÜ BİYOM arazileriyle ilgili, Denizli İdare Mahkemesi tarafından ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın avukatı Bayram Can Çapar “Salgın nedeniyle çok sıkıntılı bir süreç yaşanmasına rağmen, PAÜ BİYOM arazilerinin taşınması konusundaki hassasiyetin farkına varan yargımız, hem yürütmenin durdurulması kararını vermiş hem de bu konuyla ilgili yeni bir karar verilene kadar da süreci askıya almıştır” dedi.

Av. Bayram Can Çapar

Ne olmuştu?

Türkiye’yi ayağa kaldıran ve PAÜ Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) tarafından, yerli tohum ve bitki üretim projelerinin yürütüldüğü üretim tarlalarına, Pamukkale Üniversite rektörü ve yönetimi tarafından dozerle girilmiş, ekilen ürünler dozerle sökülmüş, Rektörlük tarafından bu araziye dokunulmayacağına dair açıklamalar yapılmış, Şifre Haber ise Rektör Bağ imzalı “Nisan sonuna kadar arazinin Çal’a taşınacağını, bu nedenle de arazinin boşaltılması gerektiği” yönündeki resmi yazıyı kamuoyu ile paylaşarak, gerçek amacın başka olduğunu gündeme getirmişti.

İşin aslı, hiç de öyle değilmiş (!)

Öte yandan, Şifre Haber tarafından kendisine iletilen belgeleri değerlendiren ve hukuki süreç hakkında bilgi veren, BİYOM’un darp edilen iki profesörünün avukatı Bayram Can Çapar da,  “Bu belgelere baktığımızda, Rektör Bağ’ın yalan söylediğini, gerçek amacın ise BİYOM Merkezi’ni ve arazisini tamamen ortadan kaldırmak olduğunu görüyoruz” şeklinde, kamuoyuna açıklama yapmıştı.

Şifre Haber’in ortaya çıkardığı belge etkili oldu

Diğer taraftan, Şifre Haber Genel Yayın Yönetmeni Bülent Öztürk tarafından, Rektör Bağ’a ‘Bu çizgilerin anlamı ne?’, ‘Boşaltın yazısı gönderdiniz mi?’ ve  ‘Binaları nereye yapacaksınız’ şeklinde 3 adet soru sorulmuş, gerçek amacın ne olduğunun açıklanması istenmiş ve Rektör Bağ imzalı, PAÜ BİYOM yöneticilerine gönderilen 23.03.2020 tarih ve 22925 sayılı ‘boşaltın’ yazısı belge olarak yayınlayarak, cevap verilmesi istenmişti.

Bu gelişmelerden sonra ise, Denizli İdare Mahkemesi, Avukat Bayram Can Çapar tarafından bu belgeyle birlikte sunulan diğer gerekçeleri de dikkate alıp, müthiş bir hızla yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İşte o karar

Denizli İdare Mahkemesi’nin esas no: 2020/549 sayılı kararını yorumlayan Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın avukatı Bayram Can Çapar şöyle konuştu:

“Öncelikle, gecikme olması durumunda önemli sorunlara yol açabilecek böyle hassas bir konuda, içinde yaşadığımız olağanüstü ortama rağmen hızlı bir karar alarak, sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine katkı koyan mahkeme heyetimize teşekkür etmek istiyorum. İstemimizi haklı bulan ve Türk milleti adına karara imza atan Denizli İdare Mahkemesi, kararı aynen şöyle denildi:

‘Dava konusu işlemin, uygulama arazisinin 2020 yılı nisan ayı sonuna kadar Çal ilçesinde bulunan uygulama arazisine taşınmasına ilişkin olması ve uygulanması halinde, etkisi tükenebilecek ve telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip, yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idareye (30) gün süre tanınmasına, 08/04/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.’

Kaynak: Şifre Haber

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz