PAÜ’nün ehil bahçıvanına bakın(!)

Yayınlanma:03 Nisan 2020 22:40 Güncelleme:06 Ağustos 2021 23:44

PAÜ Bitki Genetiği Ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama Ve Araştırma Merkezi’nde (BİYOM) yaşanan ve Türkiye gündemine taşınan ‘bilim tarlaları’na kanalizasyon kanalı kazma olayı, yeni bir yalanla farklı bir boyut aldı.

Konuyla ilgili, Şifre Haber tarafından yapılan son haberde, Rektör Hüseyin Bağ’ın PAÜ BİYOM’un bilim tarlalarına dokunmadan, kanalizasyon hattı geçirmek istediğini ve çalışmalarını aksatmadığını söylemesine rağmen, Şifre Haber’in ulaştığı bir resmi yazı ve bir krokiden oluşan 2 ayrı belgede, BİYOM arazisinin Çal ilçesine taşınma yazısı ve BİYOM arazisinde yer alacak olan projelerin krokisi yer alıyordu.

Ayrıca, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın, basına yaptığı açıklamada “PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ‘da, Çal’a yaptığı ziyaretlerde, BİYOM’un Çal’a taşınacağını açıklamıştı’ denilerek, verilen bu sözün neden yerine getirilmediğine dikkat çekiliyordu.

İHA haber yaptı, ama…

Bütün bunlar yaşanırken, Rektör Bağ’ın, kendisine yakın medya kaynakları aracılığıyla, ortaya çıkan tepki selini dindirmek için harekete geçtiği, birçok yerel haber sitesinde, Şifre Haber’in yaptığı haberi yalanlatmak için adeta yoğun çaba gösterdiği gözlemlenirken, Türkiye’nin en büyük haber ajanslarından biri olan İHA’nın muhabirlerini de yanıltarak, Paü Yapı İşleri Teknik Daire Başkanı Ahmet Barbak aracılığıyla, herkesin gözünün içine baktıra baktıra bir yalan beyanı daha devreye sokturdu.

İHA muhabirleri, BİYOM Bilim tarlalarında yaşananlarla ilgili haber çalışması için, gündeme oturan alanda detaylı görüntüleme çalışması yaptıktan sonra, konuyla ilgili olarak PAÜ Yapı İşleri Teknik Daire Şube Müdürü Ahmet Barbak’la da bir video roportaj gerçekleştirdiler. Haberi ise tüm abonelerine “(Özel) PAÜ, biyom arazisinde hiçbir bitkiye zarar vermeden alt yapı çalışmasını tamamladı” başlığı ve  02.04.2020 12:55:31 denizli / çevre / 20200402aw981145 koduyla sundular.

Tüm Türkiye ayağa kalkmıştı

Tüm Türkiye’nin gözleri önünde yaşanan, BİYOM Merkezi profesörlerinden Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın kendini dozerin önüne attığı, doku kültürü ile ürettiği aronya bitkilerinin, dozer kepçesi ile yerinden sökülerek sağa sola fırlatılırken göz yaşına boğulduğu görüntüler, halen daha zihinlerde tazeliğini koruyor.

İşte,  belgesiyle son yalan

İHA’nın haberinde konuşan ve üniversiteyi savunmaya çalışan PAÜ Yapı İşleri Teknik Daire Şube Müdürü Ahmet Barbak, skandal niteliğindeki bir yalana imza attı.

Bakın PAÜ Yapı İşleri Teknik Daire Şube Müdürü Ahmet Barbak ne diyor:

“Kazı çalışmalarına başladığımızda, yerde aralıklı duran aronya bitkileri, üniversitemizin yetkili,  ehil bahçıvanları tarafından alınarak, saksılara oturtulmuştur ve sulamaları da düzenli bir şekilde yapılmaktadır…”

Burada sözü, belgi niteliğindeki video görüntülerine devrediyor, yorumu siz değerli okuyuculara bırakıyoruz.

Kaynak: Şifre Haber

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz