Şifre Haber Dosya Özel’in, Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın rektörlüğündeki Pamukkale Üniversitesi, Türkiye’de ilk kez, mahkeme kararıyla mobbingden, yani manevi tacizden ceza alan üniversite olduğu yönündeki haberinden sonra, çok önemli bir gelişme gerçekleşti.

Davaya konu olan PAÜ Eski Genel Sekreteri Tamer Ceylan’ın avukatı Bayram Can Çapar imzalı ve İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına gönderilmek üzere, Denizli İdare Mahkemesi Başkanlığına yazılan ‘Delil beyanı’nda, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ hakkında, YÖK tarafından 97354392-663.09-8171 sayılı kurum işlemi ile disiplin ve ceza soruşturması başlatıldığı vurgulanarak, ilgili mahkemenin bilgilendirildiği görüldü.

Konuyla ilgili, Şifre Haber Dosya Özel’e bir açıklama yapan Avukat Bayram Can Çapar, yaklaşık 2 yıl boyunca mahkemelerin verdiği tüm kararları, YÖK’e ilettiklerini; ama bir türlü bu konuyla ilgili soruşturma sürecinin başlatılmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Şifre Haber’in, mobbing haberiyle ilgili röportajda da söylediğim gibi, bugüne kadar YÖK’ten hiç ses çıkmamıştı. Ama bu haberin Türkiye kamuoyuna ulaşması ve yoğun tepki selinin oluşmasından sonra, öyle sanıyorum ki YÖK harekete geçme gereği duydu. Geç olmasına rağmen, bu çok sevindirici bir gelişme. Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nın talimatı neticesinde Y.Ö.K. Denetleme Kurulu tarafından Prof. Dr. Hüseyin Bağ hakkında 97354392-663.09-8171 sayılı kurum işlemi ile disiplin ve ceza soruşturması başlatılmış oldu. Biz de, ilgili mahkemelere, açılan soruşturmayla ilgili ‘delil beyanı’nda bulunmak durumundaydık. 06.12.2019 tarihli dilekçemizle de bunu yerine getirmiş olduk. Temennimiz, bir kurumu yönetirken ortaya konulan kasıtlı ve art niyetli yönetim anlayışlarının, adil yargılamalar sonucunda hak ettiği cezayı bulması yönündedir. Süreci yakından takip edeceğiz.”

Kaynak: Şifre Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz