Yayınlanma:30 Kasım 2018 09:38 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:49

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2018-2019 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni gerçekleştirildi.

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarını Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Rektör Yardımcısı Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi gerçekleştirdi.

Törende ilk olarak konuşma yapan Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi öğrencilere tavsiyelerde bulunarak şunları ifade etti: ‘‘Bugün uzun bir yol olan hekimlik yolculuğunun, ilk adımını atmak için bir aradayız. Hekimlik yolundaki ilk adımın sembolü olarak ‘beyaz önlük’ giyme törenini gerçekleştiriyoruz. Beyaz önlük hekimlik mesleği için dürüstlüğün, aydınlığın, asaletin, saflığın, bilgeliğin, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun ve tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolüdür. Bugün önlük giyecek olan gençlerimizin hekimlik eğitimi yolculuğunun ülkemiz için önemli bir tarihte, cumhuriyetimizin 100. yılında tamamlanacak olması da manidardır ve genç arkadaşlarıma ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinci ve duyduğumuz onuru altıncı yılın sonunda edeceğiniz yeminle de bizlere ve ailelerinize yaşatmanız en büyük temennimizdir. Tıp Fakültemizin teknik, teknolojik ve sosyal anlamda gelişmesine ve yapılandırılmasına en büyük desteği sağlayan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a bir kez daha hepinizin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum.’’

Törende konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, öğrencilere beyaz önlüğün eğitim hayatlarına attıkları ilk adımı simgelediğini belirterek şunları dile getirdi: ‘‘Tıp Fakültesi, üniversitemizin ilk açılan fakültelerinden biri olup bugüne kadar birçok başarıya imza atmış; başarılı hekimler, uzmanlar, değerli bilim insanları yetiştirmiştir. Son iki yıl içerisinde aramıza katılan hocalarımızla Tıp Fakültemizin öğretim üyesi kadrosunu güçlendirdik. Hem Fakültenin hem de Hastanenin teknik alt yapı eksiklerini tamamlama ve mekân eksikliklerini giderme çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun için yoğun çaba sarf eden Sayın Başhekimim ve Dekanıma, tüm ekibe huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sevgili gençler, sizler uzun eğitim maratonunu ve zorlu sınavları aşarak sorumluluğu çok, manevi hazzı yüksek olan tıp hekimliği mesleğinin sahibi olacaksınız. Bugünden itibaren giyeceğiniz beyaz önlük hiç kuşkusuz birçok değeri simgeliyor. Bu değerler ve sorumluluklarla başlayacağınız eğitim hayatınızda ve gelecekteki mesleki yolculuğunuzda taşıyacağınız bu beyaz üniforma, sizlere aynı zamanda eşsiz bir yol haritası olacaktır. Sadece başarı ve sonuç odaklı değil; aynı zamanda insan ve değer odaklı, daima pozitif, yapıcı ve mütevazı olun. İnsanların hayatlarına sunacağınız sağlık ve mutluluğun, öncelikle sizlerin yaşamlarında bulunmasını ve bunu başarı ile taçlandırmanızı diliyorum.’’

Protokol konuşmalarının ardından program, Tıp Fakültesi öğrencilerinden oluşan halk oyunu ekibinin zeybek oyunları gösterisi ile devam etti.

Tören, başta Rektör Bağ olmak üzere akademisyenlerin takdimi ile 216 tıp fakültesi öğrencisinin beyaz önlüklerini giymesi ve günün anısına toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz